Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego – wycieczka edukacyjna

Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego – wycieczka edukacyjna

W ramach współpracy z Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego 28 marca bieżącego roku klasa 3 AG o profilu biologiczno – chemicznym pod opieką Pani Agnieszki Dubiel, Pani Barbary Frącek oraz Pani Magdaleny Chowaniec odwiedziła nowoczesne Centrum Symulacji Medycznej. Wizyta ta była możliwa dzięki gościnności Pani dr n.o zdr. Joanny Błajdy oraz Pani dr n. biol. Marty Kopańskiej.

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zapoznania się z szeroko rozwiniętą i zaawansowaną działalnością Centrum. Młodzież podziwiała m. in.: bogato wyposażone sale w których studenci doskonalą swoje zdolności i umiejętności pod opieką wysoko wykwalifikowanej kadry nauczycieli akademickich. Dzięki uprzejmości Pani dr Joanny Błajdy oraz Pani dr Marty Kopańskiej nasi licealiści mogli uczestniczyć w zajeciach zarówno teoretycznych jak i praktycznych.

Uczniowie zapoznali się z symulatorem karetki pogotowia ratunkowego, z jej pełnym medycznym wyposażeniem oraz z zasadami udzielania pierwszej pomocy na zaawansowanych technologicznie fantomach. Każdy mógł indywidualnie sprawdzić swoje umiejętności.

W pracowni laparoskopii maturzyści skorzystali z możliwości ćwiczenia na nowoczesnym sprzęcie medycznym technik laparoskopowych. Wykorzystywany do ćwiczeń trenażer laparoskopowy umożliwia trening motoryki, niezbędny do przeprowadzania operacji mało inwazyjnych. Każdy ruch narzędzi jest tu dokładnie mierzony, dlatego było to nielada wyzwanie dla naszych uczniów.

Kolejnym punktem wizyty były zajęcia prowadzone dla studentów II-go roku położnictwa z neonatologii i opieki neonatologicznej. Maturzyści zapoznali się z przebiegiem porodu, podczas którego był wykorzystywany jeden z najnowoczesniejszych w Polsce fantomów.

Licealiści mogli dowiedzieć się jak przebiega poród, jak ocenia sie stan zdrowia noworodka w 10 stopniowej skali Apgar, jak wygląda opieka nad nowonarodzonym dzieckim i jak w sytuacji zagrożenia przebiega jego resuscytacja krążeniowo-oddechowa.

Największą ekscytację wśrod uczniów wzbudziła pracownia Rzeczywistości Wirtualnej, gdzie przy użyciu gogli VR 3D każdy mógł “sprawować opiekę’’ nad wirtualnym pacjentem, znajdującym się na oddziale SOR

Świetną zabawą połączoną z nabywaniem doświadczenia, była możliwość wykonania USG w pracowni Ultrasonografii, nie tylko na nowoczesnych fantomach ale i na kolegach i koleżankch z klasy.

W czasie trwania wyjazdu uczniowie przekonali się, jak wymagająca i zarazem fascynująca może być nauka i praca na kierunkach medycznych, oferowanych przez Kolegium Nauk Medycznych UR.

Na ręce Pani dr n.o zdr. Joanny Błajdy oraz Pani dr n. biol. Marty Kopańskiej składamy serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji, gościnność i fachową opiekę merytoryczną podczas wycieczki.

Magdalena Chowaniec
Agnieszka Dubiel