Technik logistyk (logistyczne programy komputerowe)

Technik logistyk (logistyczne programy komputerowe)

Logistyk to specjalista od zaopatrzenia, planowania produkcji, dystrybucji, transportu
i komunikacji.
Wszystko, co wytworzy przemysł, musi być gdzieś przewiezione, dostarczone, przechowane i tą dziedziną działalności gospodarczej zajmuje się logistyka.

Przedmioty rozszerzone: geografia, matematyka
Próg punktowy: 70 punktów
Przedmioty do punktacji: język polski, geografia, matematyka, język obcy

* zestaw przedmiotów rozszerzonych oraz uzupełniających może ulec zmianie

Zadaniem logistyki jest dostarczenie właściwego towaru, właściwemu klientowi, we właściwej ilości, we właściwym czasie, na właściwe miejsce, we właściwym stanie i po właściwej czyli po możliwie najniższej cenie.
Technik logistyk analizuje stan zakupów i nimi zarządza, obsługuje zamówienia i organizuje transport, wykorzystując w tym celu systemy informatyczne.

Wybierając ten kierunek zdobędziesz praktyczną wiedzę i umiejętności zawodowe dostosowane do wymogów współczesnego rynku pracy z zakresu:
• magazynowania,
• planowania i organizowania prac związanych z organizacją procesu produkcyjnego,
• transportu,
• obsługi programów komputerowych: Lo Mag – program magazynowy, SpedTrans – program spedycyjno-logistyczny, Cartall Truck – program do wytyczania tras transportowych ;
• zarządzania gospodarką odpadami.
• organizacji i monitorowania przepływu zasobów i informacji.

W trakcie nauki organizowane są wycieczki przedmiotowe do najlepszych przedsiębiorstw transportowo-spedycyjnych i produkcyjnych, co daje możliwość poznania przyszłych miejsc pracy oraz nabywania praktycznych umiejętności.
Dla zainteresowanych oferujemy możliwość udziału w olimpiadach, konkursach przedmiotowych, zawodach sportowych oraz uczestnictwo w projektach unijnych dających dodatkowe uprawnienia wymagane na rynku pracy (prawo jazdy C + E i uprawnienia na wózki widłowe).

Uczniowie w trakcie nauki mają możliwość zdobycia 3 kwalifikacji:
A.30. Organizacja i monitorowanie przepływu zasobów i informacji w procesach produkcji, dystrybucji
i magazynowania.
A.31. Zarządzanie środkami technicznymi podczas realizacji procesów transportowych.
A.32. Organizacja i monitorowanie przepływu zasobów i informacji w jednostkach gospodarczych.

Po zdaniu egzaminu z danej kwalifikacji, zdający otrzyma – świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie. Osoba, która zdobędzie świadectwa potwierdzające uzyskanie kwalifikacji A.30 , A.31 i A.32 oraz ukończy szkołę, otrzyma dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w wyuczonym zawodzie oraz certyfikowane suplementy do dyplomu (Europass) w języku polskim i angielskim umożliwiające podjęcie pracy w zawodzie w kraju i za granicą.

Po ukończeniu szkoły, będziecie konkurencyjni na rynku pracy, ponieważ wykażecie się doświadczeniem zawodowym, dzięki odbytym 4 tygodniowym praktykom zawodowym oraz dodatkowo płatnym 1 lub 2 miesięcznym stażom zawodowym w przedsiębiorstwach transportowo-spedycyjnych, przemysłowych, handlowych, usługowych oraz w jednostkach samorządu terytorialnego.
Absolwenci szkoły znajdują zatrudnienie w działach logistyki przedsiębiorstw transportowo-spedycyjnych, przemysłowych, handlowych, dystrybucyjnych, firmach kurierskich oraz w jednostkach samorządu terytorialnego.

Co dalej po szkole?
– chcesz się dalej uczyć – możesz pójść na studia (np. logistyczne, gdyż znasz już wiele zagadnień z tej dziedziny);
– chcesz pracować – możesz być zatrudniony np.: jako koordynator zaopatrzenia i zbytu, spedytor, kurier, przedstawiciel handlowy, magazynier;
– możesz założyć własną firmę transportową lub kurierską;
– możesz połączyć pracę z nauką (np.: na studiach zaocznych) – możesz pracować zdobywając kolejne doświadczenia, a jednocześnie dalej pogłębiać swoją wiedzę.

Wybrałem technikum logistyczne gdyż interesuję się transportem i procesami z nim związanymi. Przedmioty zawodowe są ciekawe. Zdobywam praktyczną wiedzę. Technikum logistyczne przygotowuje mnie do pracy w wielu firmach: transportowych, spedycyjnych, produkcyjnych, centrach dystrybucji, magazynach.

Michał