DWÓCH UCZNIÓW CHROBREGO W OLIMPIADZIE MATEMATYCZNEJ

DWÓCH UCZNIÓW CHROBREGO W OLIMPIADZIE MATEMATYCZNEJ

Komitet Okręgowy Olimpiady Matematycznej w Rzeszowie zakwalifikował dwóch uczniów naszej szkoły do zawodów drugiego stopnia 68 Olimpiady Matematycznej. Są to uczniowie klasy 3d: Rafał Ćwiek i Bartłomiej Giża. Gratulujemy i życzymy powodzenia 24 i 25 lutego podczas etapu okręgowego.

Olimpiada Matematyczna jest najstarszą olimpiadą przedmiotową. Jej zawody są trójstopniowe. Zawody stopnia I polegają na rozwiązaniu trzech serii po cztery zadania.

Zawody stopnia II (okręgowe) odbywają się pod koniec lutego i mają formę egzaminu. Organizowane są przez komitety okręgowe (zadania są takie same w całej Polsce). Trwają dwa dni, każdego jest pięć godzin na rozwiązanie trzech zadań. Zawody stopnia III (centralne) mają formę czterodniowego wyjazdu, z czego pierwsze dwa dni poświęcone są na rozwiązywanie zadań (podobnie jak w zawodach II stopnia), a dwa następne — na różne atrakcje (w tym czasie komisja sprawdza rozwiązania). Ostatniego dnia odbywa się uroczyste zakończenie Olimpiady — ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Udział w finale Olimpiady Matematycznej daje: szóstkę z matematyki na koniec roku, 100% z matematyki na maturze (na poziomie rozszerzonym) i wolny wstęp na wiele wydziałów wyższych uczelni, nie tylko matematycznych.

Elżbieta Naróg