ERASMUS+ FUTURE w Norwegii

ERASMUS+ FUTURE w Norwegii

To już trzecia zagraniczna wizyta uczniów naszej szkoły objętych programem ERASMUS+.

W dniach 2-8 maj 2018r. delegacje krajów partnerskich z Włoch, Portugalii, Niemiec i Polski spotkały się w północnej Norwegii w miejscowości Nordkjosbotn położonej u nasady malowniczego i majestatycznego fiordu Balsfiord, ok. 300 km za kołem podbiegunowym.

Norwegia powitała nas jeszcze zimową scenerią w przeciwieństwie do naszych norweskich przyjaciół, którzy otworzyli przed nami swoje domy i przyjęli nas bardzo serdecznie
i gościnnie. W szkole powitano nas śpiewem i tańcem oraz suto zastawionym stołem pełnym regionalnym potraw i smakołyków.

Zwiedziliśmy największe miasto Norwegii północnej – Tromso, położone na wyspie Tromsoya, które podziwialiśmy najpierw z platformy widokowej na górze Storsteinen,
a później spacerując uliczkami miasta. Ciekawie spędziliśmy czas w Polarii, czyli akwarium
i muzeum poświęconym obszarom polarnym gdzie zobaczyliśmy foki i fokowąsy brodate, wiele gatunków ryb typowych dla obszarów arktycznych oraz wystawy dotyczące wpływowi działalności człowieka i zmian klimatu na obszary arktyczne, a także powstawaniu i topnieniu pokrywy lodowej wokół biegunów. Nasi norwescy partnerzy zabierali nas również na krótkie wycieczki do Finlandii oraz na wyspę Senja zwaną Norwegią w miniaturze, która swą urodą dorównuje słynnym wyspom Lofotom.

Mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć przepiękne fiordy otoczone zaśnieżonymi strzelistymi szczytami górskimi, krajobrazy z dziką nietkniętą przyrodą i dawnymi wioskami, doświadczyć zjawiska Dnia Polarnego, kiedy to o północy jest nadal widno, zobaczyć renifery oraz poznać zwyczaje Lapończyków, łowić z nimi ryby kutrem rybackim czy miło spędzać czas przy ognisku na pieczeniu kiełbasek i ryb. Wrażenia bezcenne!

Pełni niezapomnianych wrażeń przygotowujemy się do wyjazdu do Portugalii.

Bogusława Kotwica