Europejski Dzień Języków Obcych w Chrobrym

Europejski Dzień Języków Obcych w Chrobrym

26 września 2019r. w ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych w Zespole Szkół Licealnych im. B. Chrobrego w Leżajsku odbył się konkurs wiedzy o krajach europejskich „Kocham Cię, Europo!” przeznaczony dla uczniów klas VIII szkół podstawowych oraz         klas I szkół ponadpodstawowych. Struktura konkursu oparta jest na telewizyjnym show „Kocham Cię, Polsko!”. 5-osobowe drużyny musiały wykazać się nie tylko wiedzą, ale również refleksem i (uwaga!) umiejętnością rysowania oraz śpiewu, ponieważ wśród zadań znalazły się nie tylko odpowiedzi na pytania, ale też kalambury, licytacje, „urodziny” z wybuchowym prezentem oraz zagadki muzyczne. A nieprzewidywalne koło fortuny namieszało w punktacji końcowej. Na wszystkich uczestników czekały nagrody, a po zakończeniu konkursu goście mieli okazję zwiedzić Zespół Szkół Licealnych i wziąć udział w innych wydarzeniach związanych z obchodami Europejskiego Dnia Języków Obcych.

A oto lista nagrodzonych:

I miejsce: Reprezentacja Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku
II miejsce: Reprezentacja Szkoły Podstawowej im. Franciszka Kyci w Kuryłówce
III miejsce: Reprezentacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Leżajsku
IV miejsce: Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Leżajsku

Kolejną z atrakcji zorganizowanych z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych w ZSL było stanowisko językowe, na którym uczniowie naszej szkoły mogli spróbować swoich sił w quizach, zagadkach czy łamańcach językowych. Młodzież miała okazję sprawdzić swoją wiedzę w zakresie kultur tych języków obcych, których można uczyć się w Chrobrym, tj. języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i niemieckiego. Barwnie przebrani reprezentanci brali uczniów w językową podróż po Europie, podczas której odwiedzali kolejne kraje dowiadując się na ich temat wielu ciekawych rzeczy. Znajdujące się tam dekoracje oraz flagi stanowiły interesujące tło całego wydarzenia. Była możliwość poczytania oryginalnych książek, przewodników oraz gazet w ww. językach, a dla chętnych degustacja pysznych francuskich rogalików. W tym dniu cała społeczność szkolna „przeniosła się” do europejskich krajów.

Wszystkim uczestnikom taka podróż po Europie dostarczyła wielu informacji oraz wrażeń.

Następny przystanek w naszej podróży po Europie to stoisko w holu głównym przygotowane przez Samorząd Uczniowski. Na długich przerwach odbywały się tam występy solistów z naszej szkoły. Wystąpiły: Julia Gumieniak, Magdalena Mach, Klaudia Żyrek, Weronika Kuczek, Patrycja Tabin, Kamila Rzeczyca, Wiktoria Bucior oraz duet ukraiński Dayana Galashyn i Oleksandr Kolomiiets.

Tego dnia odbył się również Konkurs na najbardziej kreatywną koszulkę promującą nauczanie języków obcych. Nasza młodzież zabłysnęła pomysłowością i talentem, a zebrani w holu głównym uczniowie mogli podziwiać efekty ich pracy.

W konkursie nagrodzone zostały:

I miejsce: Eliza Dąbek z kl. 2c
II miejsce: Gabriela Sołga z kl. 2b.

Podczas obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych odbyła się także zbiórka pieniędzy na odbudowę domu naszej absolwentki Natalii, który spłonął kilka dni wcześniej. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!

Tegoroczny Europejski Dzień Języków Obcych minął szybko i radośnie, mamy nadzieję, że następny będzie równie ciekawy i pełen atrakcji. Do zobaczenia za rok!!!

Monika Dudzińska
Marta Górska
Aleksandra Zając