Fizyczne ścieżki

Fizyczne ścieżki

W dniach od 1-2 kwietnia 2017 roku odbył się finał konkursu „fizyczne ścieżki” w Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie.

Uczeń klasy 1e matematyczno – informatycznej Michał Majewski zajął I miejsce w kategorii pokazu zjawiska fizycznego. Michał w swojej pracy zaprezentował metodę detekcji ruchu z wykorzystaniem ciekawego zjawiska jakie występuje w szklance po nutelli. Przetwarzane zaś dane pomiarowe odbywały się poprzez konsolę Coach Lab z opracowanym własnym algorytmem komputerowym analizującym sygnał z fotorezystora.

Fizyczne Ścieżki to konkurs uczniowski, organizowany wspólnie przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku i Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Konkurs składa się z trzech kategorii: pokazu zjawiska fizycznego, pracy naukowej, eseju. Ostatni etap konkursu to prezentacja pracy na auli wykładowej w obecności 22 członków jury – profesorów uniwersyteckich. Publiczny występ jest niezapomnianym spotkaniem z uczonymi, którzy zadając wiele szczegółowych pytań finalistom sprawdzają ich wiedzę. Dialog między finalistami, a komisją jury jest świetną okazją do wykazania swoich umiejętności o poruszonych w pracach problemach, a także wskazówkami co do dalszego rozwoju własnych umiejętności.

Michał swym doświadczeniem wzbudził duże zainteresowanie, usłyszał pochlebne recenzje nie tylko od jury, lecz także od nauczycieli swoich konkurentów. Udzielił wywiadu dziennikarzom. W części otwartej konkursu zaprezentował doświadczenie publiczności zwiedzającej CNK. Za zajęcie I miejsca otrzymał Dyplom, komputer Intel NUC, oraz wiele przydatnych gadżetów, serdecznie gratulujemy.

Wszystkim zainteresowanym uczniom tym doświadczeniem, Michał zgodził się je zaprezentować. W szczególności zaprasza gimnazjalistów podczas dni otwartych naszego liceum, do stolika z doświadczeniem.

Andrzej.Majewski