GRUPA TEATRALNA THE POLYGLOTS W TEATRZE “MASKA”

GRUPA TEATRALNA THE POLYGLOTS W TEATRZE “MASKA”

W dniach 22-23 kwietnia grupa teatralna The Polyglots po raz drugi wzięła udział w XIX Festiwalu Szkolnych Teatrów Obcojęzycznych w Rzeszowie. W tym roku postawiliśmy na repertuar klasyczny – wystawiliśmy sztukę pt. “Anna Karenina” na podstawie powieści Lwa Tołstoja, w językach: angielskim, rosyjskim z elementami francuskiego.

W roli Anny Kareniny wystąpiła Joanna Upchurch z kl.1B.  Asia podbiła serca widowni i jury – otrzymała nagrodę za wybitne połączenie osobowości scenicznej z umiejętnościami językowymi. Jest to wielkie osiągnięcie, ponieważ w tej kategorii przyznaje się tylko jedną nagrodę. Pozostali nasi aktorzy również stworzyli bardzo wyraziste postaci, tworząc spektakl pełen emocji i akcji. W roli Wrońskiego wystąpił Igor Maluszczak z kl. 2ws. W roli Karenina zobaczyliśmy Mikołaja Zygmunta z kl. 1B. Hrabinę Lidię zagrała Marta Siuzdak z kl. 1B. W roli Matki Wrońskiego i Bratowej Wrońskiego wystąpiły Kamila Rogowska (kl.1B) i Julia Majkut (kl.2A). Goleniszczewa (przyjaciela Wrońskiego) zagrał Marek Nicpoń z kl. 2i, zaś Lokaja – Sylwester Rodak z kl. 1H.

Udział w Festiwalu był dla nas wszystkich wielką lekcją. Młodzi aktorzy uczestniczyli aktywnie w warsztatach teatralnych prowadzonych przez lubelską grupę Poławiacze Pereł. W tym czasie nauczyciele-opiekunowie brali udział w warsztatach prowadzonych przez pedagogów teatru z Teatroteki Szkolnej. Po warsztatach grupa The Polyglots udała się do Wojewódzkiego Domu Kultury, który użyczył nam scenę, abyśmy mogli zrobić próbę. Wieczorem zaś Julia Majkut wystąpiła na scenie wraz aktorami z Poławiaczy Pereł w przedstawieniu improwizowanym.

Na Festiwal przyjechało 9 grup teatralnych z Podkarpacia i jedna ze Słowacji. Poznaliśmy wiele osób, które pasjonują się teatrem i sztuką tak jak my. Obejrzeliśmy kilka sztuk naszych konkurentów – od komedii kryminalnej pt. „Brunch,” przez „Liebe und tradition” (adaptacja „Skrzypka na dachu”), „The Hysterical History of the Trojan War” (wojna trojańska z przymrużeniem oka), „The Perfect Circle” (teatr współczesny), aż po „Wedding”   („Wesele” Wyspiańskiego w języku angielskim). Wiele nauczyliśmy się od naszych kolegów-konkurentów i wyciągnęliśmy wiele wniosków do dalszej pracy.

Kolejnym dla nas powodem do dumy jest informacja o naszym występie we wiadomościach w TVP Rzeszów 24 kwietnia. Jesteśmy bowiem jednym z dwóch zespołów, o których była mowa podczas tych wiadomości.

Bardzo dziękujemy Panu Dyrektorowi Zbigniewowi Trębaczowi za umożliwienie nam wyjazdu.

Nauczycielom i wychowawcom naszych aktorów dziękujemy za cierpliwość i zrozumienie.

Dziękujemy również pani Czesławie Zawadzkiej z Gospodarstwa Agroturystycznego „Pod lipą” w Przychojcu, która zawsze dba o to, abyśmy byli rewelacyjnie ubrani.

Za przygotowanie afisza dla naszej sztuki odpowiedzialna była Marta Stępniowska z kl. 2 te.

Dziękujemy pani Justynie Król, aktorce z Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie za wszystkie godziny spędzone z nami i pracę nad naszym warsztatem aktorskim.

Grupa The Polyglots wraz z opiekunami, paniami Paulina Grzenkowicz i Aleksandrą Zdulską, już planują kolejne występy.

Paulina Grzenkowicz