IV Wojewódzki Konkurs Piosenki Rosyjskiej

IV Wojewódzki Konkurs Piosenki Rosyjskiej

23 marca 2018 r. odbyła się w Zespole Szkół Sportowych  w Rzeszowie IV edycja Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Rosyjskiej. Do konkursu zgłosili się uczniowie ze szkół  podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Dębicy, Ropczyc, Lubaczowa, Krosna, Błażowej, Głogowa Małopolskiego, Rzeszowa i Leżajska.

W skład Jury weszli: Aleksandr Minin – Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Krakowie – przewodniczący; Laila Arifulina – tancerz i choreograf, absolwentka Szkoły Baletowej przy Teatrze Balszoj w Moskwie, dr hab. Artur Czapiga – dyrektor Instytutu Filologii Rosyjskiej na Uniwersytecie Rzeszowskim; dr Maria Kossakowska-Maras – pracownik naukowy w Instytucie Filologii Rosyjskiej na Uniwersytecie Rzeszowskim; Adrianna Sawa – muzyk, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu, nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 oraz w Zespole Szkół Muzycznych nr 2 w Rzeszowie; Klaudia Długosz – przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego w Zespole Szkół Sportowych w Rzeszowie.

Patronat Honorowy objęli Konsul Generalny FR w Krakowie, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Stowarzyszenie Współpracy Polska -Wschód ,Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, zaś patronat medialny objęły Telewizja Polska oddział w Rzeszowie oraz Polskie Radio Rzeszów.
Celem Konkursu było zainteresowanie kulturą rosyjską, popularyzacja piosenki rosyjskiej, doskonalenie umiejętności wokalnych i scenicznych, podnoszenie kultury żywego słowa, zachęcenie do prezentacji swoich umiejętności wokalnych, a także  integracja młodzieży województwa podkarpackiego. W Konkursie wzięli udział soliści, duety i zespoły ze szkół  podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa podkarpackiego. Naszą szkołę reprezentowali: Sabina Sołek uczennica II klasy TL oraz Julia Kurasiewicz uczennica klasy  II H.
Sabina zaśpiewała piosenkę z repertuaru współczesnej wokalistki rosyjskiej  Алсу “Весна” a Julia piosenkę ” Живая вода”, zdobywając wyróżnienie w kategorii solisci.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki, a laureaci- nagrody rzeczowe.

Aleksandra Zdulska