Klasa 1D na INnovation Technology Conference

Klasa 1D na INnovation Technology Conference

Październik to miesiąc spotkań fascynatów i pasjonatów komputerów na Politechnice Rzeszowskiej. Rzeszowski Geek Week obfituje w zajęcia naukowe, gry, rywalizacje a także wykłady przedstawicieli wielkich polskich i światowych firm z branży informatyki.

W czwartek, 26 października klasa 1D matematyczno-informatyczna uczestniczyła w otwarciu INnovation Technology Conference a następnie wzięła udział w wykładach.

Pierwszy z wykładów dotyczył „Sztucznej inteligencji” oraz algorytmów związanych z jej poszukiwaniem i zastosowaniem. Okazuje się, że temat ten wcale nie jest łatwy a zastosowanie nowoczesnych algorytmów sieci neuronowych jest ciągle badane. Weźmy np. leczenie ludzi. Mając wyniki badań i opis stanu chorego w przyszłości będziemy mogli sobie wybrać czy iść do lekarza czy może poradzić się komputera. Okazuje się, że już teraz skuteczność algorytmów diagnostyki i leczenia osiągają trafność 80-90%.

Drugi z wykładów dotyczył zagadnień „Kontroli wersji oprogramowania – GIT”. Prowadzący wykład, przedstawiciel znanej polskiej firmy informatycznej Asseco, omówił zagadnienie prowadzenia, archiwizowania i kontroli kodu za pomocą platformy GitHUB. Studenci informatyki którzy kończą studia i poszukują pracy często wykorzystują takie bazy jako „elektroniczne CV”. Pracodawcy mają wgląd w ich projekty i widzą jak przez lata ewaluował kod ich programów.

Po wykładach klasa udała się do muzeum Ulmów w Markowej. Przewodnik oprowadził wszystkich po wystawie stałej opowiadając o losach Polaków i Żydów żyjących we wsi Markowa i na podkarpaciu. Wystawa muzeum skupia się także na tragicznej śmierci rodziny Ulmów, zabitej przez żołnierzy niemieckich za pomoc i ukrywanie żydów. Młodzież miała możliwość zobaczyć makietę izby domu Ulmów i przedmiotów będących na jej wyposażeniu.

To była krótka ale ciekawa wycieczka. Udało się połączyć przyjemne z pożytecznym. Opiekunami wycieczki byli: wychowawca klasy pan Bogusław Majcher oraz pani Elżbieta Jaworska.

Bogusław Majcher