Młodzi pasjonaci języka rosyjskiego na zajęciach prowadzonych przez kadrę Uniwersytetu Rzeszowskiego

Młodzi pasjonaci języka rosyjskiego na zajęciach prowadzonych przez kadrę Uniwersytetu Rzeszowskiego

Dnia 31 maja, grupa uczniów Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku, wybrała się na Uniwersytet Rzeszowski, aby wziąć udział w zajęciach z języka rosyjskiego, prowadzonych przez wykładowców Instytutu Filologii Rosyjskiej: doktor Katarzynę Buczek i doktor Annę Żarską.

Poniżej relacja jednej z uczestniczek.

Gdy dotarliśmy na miejsce, rozdzieliliśmy się na dwie grupy: zaawansowaną i początkową. Ja znalazłam się tej, która w tym roku rozpoczęła naukę tego języka. Zajęcia zaczęliśmy od przedstawienia się, oczywiście po rosyjsku, a później przeszliśmy do opisywania siebie nawzajem. Resztę zajęć poświęciliśmy nauce wymawiania literki „l” w języku rosyjskim. Nie jest to takie proste, jak może się wydawać, dlatego też zajęło nam to dużo czasu. Przy okazji poznaliśmy wiele różnych i ciekawych słów oraz wyrażeń związanych z tą właśnie literą.

W drugiej grupie znalazły się osoby, które naukę języka zaczęły już w gimnazjum. Ich zajęcia rozpoczęły się powitaniem. Następnie dostali materiały, które miały im pomóc w opisie wyglądu. Później zagrali w kalambury, posługując się językiem rosyjskim. Kolejną grą było wylosowanie karteczki z hasłem i wykonanie pozy a reszta osób musiała odgadnąć, co dana osoba odgrywa. Zajęcia obu grup zakończyły się pożegnaniem w języku rosyjskim.

Serdecznie dziękujemy Pani doktor Małgorzacie Dziedzic, dzięki której ten wyjazd był możliwy oraz nauczycielkom naszego liceum: Paniom Aleksandrze Zdulskiej i Monice Dudzińskiej. Czekamy na kolejne pouczające spotkania z językiem rosyjskim i kulturą naszych sąsiadów.

Julia Polańska, kl. 1F