Non scholae sed vitae discimus, czyli dziennikarskie fascynacje klasy 2G

Non scholae sed vitae discimus, czyli dziennikarskie fascynacje klasy 2G

Od października 2016 roku uczniowie kl. 2 humanistyczno – medialnej biorą udział w zajęciach z dziennikarstwa. Jest to cykl wykładów i ćwiczeń prowadzonych przez kadrę Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zajęcia te to pomysł na wzbogacenie oferty edukacyjnej leżajskiego liceum, a ich głównym celem jest kształcenie umiejętności zdobywania, przetwarzania oraz publikowania informacji. Gatunki dziennikarskie uczniowie poznają na zajęciach prowadzonych przez panią dr hab. Alicją Jakubowską- Ożóg. Współczesne media w Polsce z lektoratem prasy krajowej przybliża młodzieży pan dr Wojciech Maryjka, a zagadnienia związane z prawem mediów tłumaczył pan mgr Artur Kołacz.

Zajęcia poszerzyły naszą wiedzę o zawodzie dziennikarza, o którym wiele osób z naszej klasy poważnie myśli. Dowiedzieliśmy się na czym polega praca w różnych mediach i jakich zasad powinien przestrzegać rzetelny dziennikarz. Zdobytą wiedzę mieliśmy okazję wykorzystać w zadaniach praktycznych. Nauczyliśmy się między innymi, na co należy zwracać uwagę przy tworzeniu okładek prasowych oraz jak napisać felieton. Na URZ panuje naukowa atmosfera, która udzielała się nam podczas zajęć. Profesorowie w zajmujący i przystępny sposób przedstawiali przygotowane zagadnienia. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku weźmiemy udział w kolejnych wykładach i ćwiczeniach.

Agata Dudziak kl. II G