Obchody 100. Rocznicy śmierci płk Leopolda Lisa Kuli – przyrzeczenie strzeleckie

Obchody 100. Rocznicy śmierci płk Leopolda Lisa Kuli – przyrzeczenie strzeleckie

W bieżącym roku obchodziliśmy 100. rocznicę bohaterskiej śmierci płk Leopolda Lisa-Kuli. Tradycyjnie w tym dniu strzelcy i orlęta składają swe pierwsze przyrzeczenie – zobowiązanie do patriotycznej formacji i służby – zgodnie
z najważniejszymi dla Polaka wartościami: BÓG, HONOR, OJCZYZNA. Takie jest też przesłanie i ponadczasowa wartość roty przyrzeczenia.

7 marca o godz. 12.00 zgromadzeni w Rzeszowie strzelcy i orlęta wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej, w kościele farnym pw. św. Wojciecha, której przewodniczył JE bp Jan Wątroba. Kolejna część obchodów to uroczysty apel przed pomnikiem Pułkownika Lisa-Kuli na Placu Farnym. Ponad pięćset dziewcząt i chłopców uroczyście złożyło swe pierwsze patriotyczne zobowiązanie wobec Ojczyzny. Ślubowanie odbyło się na historyczny Sztandar Związku Strzeleckiego oddział Leżajsk z 1927 r., którego współfundatorem był Marszałek Polski Józef Piłsudski. Wśród wyróżnionych strzelców, składających przyrzecznie na sztandar była uczennica Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku Katarzyna Leniart. Na zakończenie uroczystości odbyła się defilada młodzieży strzeleckiej wraz z Kompanią Reprezentacyjną 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Przemarszowi akompaniowała Orkiestra Reprezentacyjna Podhalańczyków. W uroczystości wziął udział m.in. Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Pan Krzysztof Trębacz, Dyrektor Zespołu Szkół Licealnych Pan Zbigniew Trębacz oraz dowódca Jednostki Strzeleckiej 2035 insp. ZS Waldemar Tłuczek.

Adrian Rauza