I Ogólnopolski Konkurs Debat Oksfordzkich na URZ z udziałem klasy 2G

I Ogólnopolski Konkurs Debat Oksfordzkich na URZ z udziałem klasy 2G

Debata Oksfordzka, zwana uniwersytecką, to rodzaj dyskusji nad skrajnie różnymi tezami, czy poglądami. Takie “pojedynki na słowa” silnie zakorzeniły się w kulturze anglosaskiej, gdzie już od XVIII organizowane były takiego typu wydarzenia. Model Debaty Oksfordzkiej pojawił się w Polsce dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, z inicjatywy prof. Zbigniewa Pełczyńskiego. Pierwsze debaty w tej formule odbywały się w ramach programu Szkoły Liderów. Debata Oksfordzka w naszym kraju to tak naprawdę nowość, jednak taki styl dyskusji od samego początku zachwycił wielu, dlatego różnego typu placówki edukacyjne, czy organizacje zrzeszające młodzież chętnie je przygotowują.

Na pomysł zorganizowania Debaty Oksfordzkiej dla młodzieży licealnej wpadł również Uniwersytet Rzeszowski. Z takiej okazji postanowili skorzystać uczniowie klasy 2G. Po kilkunastu dniach pracy i przygotowań nad zagadnieniami dotyczącymi współczesnego dziennikarstwa uczniowie naszej szkoły byli gotowi, by wziąć udział w debacie.

Wydarzenie miało miejsce 5 kwietnia 2017 roku i uczestniczyły w nim drużyny z Rzeszowa, a także z okolicznych miejscowości. Byli także mistrzowie Polski w debatach oraz drużyny, dla których słowne potyczki stały się pasją. Uroczyste otwarcie debaty przeprowadził Dziekan Wydziału Filologicznego dr. hab. prof. Zenon Ożóg, a podniosły charakter uroczystości pogłębiła obecności znakomitych gości, a także profesorów i wykładowców uczelni.

Piątka naszych uczniów ( Klaudia Gardziel, Agata Dudziak, Maksymilian Bryła, Ireneusz Jędrek, Krystian Miś) wspierana przez resztę klasy, a także wychowawcę panią Brygidę Polańską, musiała konkurować z uczennicami II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.

Po wielu zmaganiach uczniowie klasy 2G wrócili do domu z uśmiechem na ustach oraz chęcią dalszej rywalizacji, a co najważniejsze powrócili bogatsi o nowe doświadczenia. Innymi słowy;
z tarczą, a nie na tarczy.

Krystian Miś 2G