Pielgrzymka Maturzystów, Wychowawców i Katechetów Archidiecezji Przemyskiej na Jasną Górę

Pielgrzymka Maturzystów, Wychowawców i Katechetów Archidiecezji Przemyskiej na Jasną Górę

Wczesnym rankiem 7 października na dworcu PKS w Leżajsku po raz kolejny zgromadziła się młodzież klas maturalnych z Zespołu Szkół Licealnych, by wraz z dyrekcją, wychowawcami, nauczycielami, katechetami i opiekunami wyruszyć na Jasną Górę. Jak w poprzednie lata młodzi nie zawiedli a imponująca liczba ponad 300 uczestników i 40 opiekunów pielgrzymki pomieściła się dopiero w 8 autokarach.

O godz. 7.00 została sprawdzona obecność przez wychowawców, następnie Dziekan ks. Marek Cisek poprowadził modlitwę i pobłogosławił wszystkich na czas podróży. Droga upływała szybko i bez żadnych przeszkód. Około 12.30 byliśmy już na jasnogórskim parkingu. Pierwszy punkt programu miał się zacząć o 15.00 dlatego wszyscy skorzystali z wolnego czasu, aby zjeść spokojnie posiłek.

Młodzież licealna uczestniczyła w następującym programie:
15.00  – Zawiązanie wspólnoty (Bazylika), – Konferencja ks. Andrzeja – dyrektora archidiecezjalnego Radio Fara w Przemyślu
16.30  – Droga Krzyżowa (Wały Jasnogórskie)
18.30  – Msza św. pod przewodnictwem ks. bpa Stanisława Jamrozka
21.00  – Apel Jasnogórski (Kaplica Cudownego Obrazu)
21.30  – Nabożeństwo Różańcowe (Kaplica Cudownego Obrazu)

Zawiązanie wspólnoty przy śpiewie piosenek i wzniesionych dłoniach sprawiło, że wypełniona po brzegi Bazylika ożyła młodym Kościołem Diecezji Przemyskiej. Ks. Bienia skierował do młodych apel, by nie bali się być pięknym diamentem w koronie Maryi poprzez świadectwo swojego życia. Kilku maturzystów podzieliło się wzruszającym świadectwem odpowiadając na pytanie: Kim dla mnie jest Jezus Chrystus? Po konferencji wszyscy ruszyli w modlitewnym skupieniu na Drogę Krzyżową.

W kazaniu podczas Mszy św. ks. Biskup uczył młodych o potrzebie głoszenia Ewangelii życiem “w porę i nie w porę”, by nie lękali się tego co przed nimi, nowych wyzwań, nowych wyborów – także tych życiowych.

Podczas Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Cudownego Obrazu uczestnicy pielgrzymki dziękowali Matce Bożej za dar pielgrzymki prosząc o łaski na ostatni etap nauki i na egzamin dojrzałości.

W pielgrzymce maturzystów wzięło udział także 190 osób z Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku.

Gratulujemy młodzieży podjęcia decyzji o wyjeździe do Częstochowy. Na pewno nie był to dla nich czas stracony a wręcz przeciwnie – był wielkim ubogaceniem i umocnieniem duchowym. Dziękujemy za ich piękną postawę, zachowanie i kulturę osobistą.

Dziękujemy również Dyrekcji, Wychowawcom, Profesorom (także emerytowanym), Katechetom i księżom z dekanatu Leżajsk I za wszelką pomoc przy organizacji pielgrzymki i za ich obecność oraz towarzyszenie młodzieży w tym pięknym wydarzeniu wiary.

Ks. Grzegorz Socha
Zdjęcia: Cesar Alcibar Martinez