PRZEDSTAWIENIE “THE SNOW QUEEN”

PRZEDSTAWIENIE “THE SNOW QUEEN”

W dniu 5.04.2017 r. klasy drugie i trzecie gimnazjum wybrały się na przedstawienie obcojęzyczne do Zespołu Szkół Licealnych im. B. Chrobrego. Licealiści wystawili inscenizację baśni H. Andersena pt.” Królowa Śniegu” aż w sześciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim i hiszpańskim. Sztuka przenosi nas w niezwykły świat, w którym poznajemy prawdziwą przyjaźń. Obserwujemy, jak Kaj zostaje przemieniony przez Królową Śniegu, a młoda dziewczyna Gerda wyrusza w niezwykłą podróż, aby uratować swojego najlepszego przyjaciela. Podczas wyprawy przeżywa niesamowite przygody i poznaje różne ciekawe istoty. Obsada została bardzo dobrze dobrana. Aktorzy, mimo tego, że porozumiewali się w różnych językach, mówili biegle i profesjonalnie. Widać, że włożyli w swoje role dużo pracy. Doskonale wcielili się w granych bohaterów tak, że widz wierzył słowom i gestom postaci.

Na scenografię składało się kilka plansz z elementami ozdobnymi i ekran, na którym wyświetlało się wnętrze pomieszczeń i krajobrazy. Mimo swojej prostoty przypadła uczniom do gustu. Kostiumy zostały dopracowane i oddawały nastrój baśni. Podkreślały charaktery postaci. Momentami mogliśmy słuchać muzycznych kawałków, które dodawały dynamiki wydarzeniom oraz skupiały uwagę widza na mówiącym aktualnie bohaterze.

W mojej opinii przedstawienie zostawia po sobie bardzo pozytywne wrażenie. Budzi w nas refleksję na temat poświęcenia dla naszych przyjaciół. Dodatkowo obce języki dodają lepszego efektu znanej nam już baśni i uatrakcyjniają widowisko. W imieniu uczniów gimnazjum bardzo dziękujemy aktorom, że mogliśmy zobaczyć wystawioną przez nich sztukę oraz dyrekcji i nauczycielom, którzy ich przygotowali.

Aktorzy i opiekunowie “The Polyglots” bardzo dziękują Małgorzacie Wołoch, uczennicy Gimnazjum Miejskiego w Leżajsku, za przekazanie uwag innych gimnazjalistów na temat przedstawienia “The Snow Queen” w formie powyższej recenzji. Niezmiernie cieszymy się, że efekty naszych kilkumiesięcznych wysiłków przypadły młodzieży naszej szkoły i miłym gościom z Gimnazjum Miejskiego do gustu.
Tegoroczny występ był dla nas Poliglotów szczególnie ważny. Był to dla nas test, jak dobrze zgraliśmy się przez te kilka miesięcy i czy każdy z aktorów wziął sobie do serca wskazówki i rady przekazywane podczas warsztatów teatralnych przez Pana Kornela Pieńko, absolwenta Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Pan Kornel zagrał Tonia w „Szalonych nożyczkach” czy Sylwiusza Lombardii w „Słudze dwóch panów” (w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie). Gościnnie występował na scenach w Warszawie, Częstochowie czy Koszalinie.

Ostateczny skład naszej ekipy przedstawia się następująco:
Wiktoria Czerwonka (2i) jako Królowa Śniegu
Magdalena Mazurek (1a) jako Gerda
Mateusz Pajączek (1b) jako Kaj
Wiktoria Kostyra (2i) jako Królowa Lata
Katarzyna Iskra (1c) jako Babcia
Wiktoria Pietrońska (2i) jako Królewna
Dawid Paul (3f) jako Kolega Królewny
Sebastian Niźnik (1d) jako Przechodzień i Renifer
Szymon Chojnacki i Tomasz Turczyn (1d), Igor Maluszczak (1ws) jako Rozbójnicy
Andżelika Burda (3b) jako Rozbójniczka
Edyta Leniart (2f) jako Kwietna Wróżka
Julia Jakubowska (1d) jako Przechodzień i Narrator.

Opiekunowie The Polyglots bardzo dziękują wszystkim nauczycielom, którzy umożliwili naszym młodym aktorom udział w próbach, za cierpliwość i zrozumienie. Lista osób, które nas wspierały jest długa. Szczególne jednak podziękowania i wyrazy uznania należą się Pani Renacie Szydłowskiej, która w tym roku przygotowała całą dekorację i dopasowywała oraz ulepszała kostiumy. Bardzo dziękujemy Pani Czesławie Zawadzkiej z Gospodarstwa Agroturystycznego “Pod Lipą” w Przychojcu, która specjalnie dla nas pozyskiwała różne nietypowe stroje i kostiumy.

Zdjęcia autorstwa Sylwii Tarajko i Eweliny Skowronek. Dziękujemy!

Opiekunowie:
Paulina Grzenkowicz
Aleksandra Zdulska