Rozkochać się w Jezusie

Rozkochać się w Jezusie

„Rozkochać się w Jezusie” pod takim hasłem odbywały się rekolekcje wielkopostne w Zespole Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku.

Nauki rekolekcyjne prowadził ks. dr Piotr Baraniewicz, uczniowie wzięli udział w katechezie, drodze krzyżowej, przedstawieniu „ Jonasz” oraz wysłuchali koncertu zespołu„ Full Power Spirit”, całość zamknęła uroczysta Msza Święta. Droga krzyżowa miała bardzo głęboki wymiar, każda klasa z wychowawcą podchodziła do krzyża, było to niezwykle symboliczne bo to właśnie za grzechy każdego z nas Jezus oddał swe życie. Istotne jest aby młodzi ludzie zrozumieli ,że zbawienie wzięło się z miłości Boga do człowieka, a można to osiągnąć przez bliskość Jezusa ukrzyżowanego. Zespół „Full Power Spirit” okazał radosne oblicze wiary przez swoją hip- hopową muzykę, ale też przestrzegał przed niebezpieczeństwami dzisiejszego świata takimi jak narkotyki, dopalacze, sekty i inne niebezpieczeństwa.

Na uwagę zasługuje zaangażowanie młodzieży w przygotowanie rekolekcji szkolnych.

Bardzo duża grupa młodzieży z różnych klas z ks. Grzegorzem Sochą utworzyła niezwykle profesjonalną diakonię muzyczną, która uświetniła nabożeństwa rekolekcyjne.

Grupa 15 uczniów pod kierunkiem pani Lucyny Słoniec , ks. Wacława Zygarowicza i ks. Dariusza Wojnara przygotowała inscenizację „ Jonasz”. W główną rolę wcielił się Mateusz Pajączek z kl. 1b, żeglarzami, którzy bez skrupułów wrzucili bohatera w otchłań morza byli Maksymilian Bryła i Kacper Socha z kl.2g oraz Paweł Hanejko z kl.1e, głosem był Patryk Dąbek, chorusami – opowiadającymi dzieje biblijnego proroka były Anna Bąk, Aleksandra Cierpisz, Jowita Dąbek, Jolanta Turczyn. Niniwici, do których zdążał Jonasz to Andżelika Kozyra, Klaudia Leja, Nina Paczocha a królem był Michał Ciurko, narratorem Aleksandra Woźniak, prezentację multimedialną przygotowali Jakub Woś i Bartosz Sierżęga wszyscy uczniowie z klasy 2f.

Biblijny Jonasz to „krnąbrny zuchwalec”, który próbuje uciec przed wolą Boga. Kłóci się, czasem kłamie, idzie w inna stronę ale wszystkie drogi prowadzą go do pogańskiej Niniwy. W czasie swej podróży stwierdza, że poganie nie są tacy źli, a ich problem polega na tym, że nie poznali Boga. Dlatego też po przybyciu do Niniwy, jedni chcą go wyrzucić za głoszenie herezji ale sam król i inni mieszkańcy przyznają mu rację. Jonasz z oporem wykonał wolę Boga, na końcu miał satysfakcję i Pan mu podziękował.

Czy historia biblijnego proroka może być aktualna dla ludzi XXI wieku? Jak chętnie przyjmujemy niepowodzenia, wszystko co jest nie po naszej myśli, jak często domagamy się aby nasze było na wierzchu, ile razy uciekamy przed odpowiedzialnością – tak my też zachowujemy się jak Jonasz, który uważał, że problemy niewiernej Niniwy go nie dotyczą.

Ks. Piotr Baraniewicz mówił do uczniów w sposób jasny, podając przykłady z życia starał się wytłumaczyć, że jeśli nie zaufasz, nie zrozumiesz wielkiego daru miłości bożej to będzie Ci w życiu ciężej i trudniej mierzyć się z problemami dnia codziennego ale też z podjęciem życiowych wyzwań.

Starał się wyjaśnić, że „ Rozkochać się w Jezusie” to uwierzyć i zaufać.

Księża katecheci bardzo dziękują za pomoc i zaangażowanie dyrekcji, wychowawcom i nauczycielom ZSL, dyrektorowi MCK panu Ireneuszowi Wołkowi, panu Bartłomiejowi Urbańskiemu i panu Łukaszowi Decowi, za pomoc w inscenizacji „Jonasza” .

Lucyna Słoniec