Szkolenie wolontariuszy

Szkolenie wolontariuszy

W dniach 1-2 marca 2013r. w Zespole Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku odbyły się warsztaty z zakresu technik przenoszenia, asekuracji oraz pomocy osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózku inwalidzkim. Szkolenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie „Dobry Dom” z Woli Zarczyckiej działające na rzecz osób niepełnosprawnych dla wolontariuszy ze Szkolnego Koła Wolontariatu działającego przy ZSL w Leżajsku. Odbyło się ono dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Leżajsku a także życzliwości dyrektora szkoły – pana Stanisława Bartnika.

Zajęcia obejmowały m.in. zapoznanie się i obsługę schodołazu, parapodium jak również poznaliśmy różne rodzaje wózków inwalidzkich. Główny organizator, Pan Marek Piechuta – Prezes Stowarzyszenia ”Dobry Dom” oraz Pani Ewa Przeszło – rehabilitantka pracująca w Warsztacie Terapii Zajęciowej przy Caritas w Leżajsku pokazali nam techniki prawidłowego przenoszenia osobę niepełnosprawną z wózka na krzesło lub łóżko, jak wjechać i zjechać wózkiem ze schodów. Przeprowadzono również zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej które prowadziła p. Monika Zając wraz z p. Martą Posala, uczennicą klasy trzeciej wojskowej. Mieliśmy też możliwość zapoznania się z podstawami języka migowego prowadzone przez p. Kingę Kwiecińską. W szkoleniu uczestniczyły także opiekunki Szkolnego Koła Wolontariatu panie pedagog: Izabela Miazga, Elżbieta Rup, Jadwiga Jarosz –Świdrak.

Wspaniałym doświadczeniem było spotkanie z osobami poruszającymi się na wózkach inwalidzkich, którzy pomimo swojej niepełnosprawności odnoszą sukcesy w życiu zawodowym oraz są aktywni sportowo i społecznie. Co ciekawe, przez większość czasu musieliśmy przebywać na wózkach inwalidzkich, które zostały nam przydzielone. To przeżycie z pewnością pozwoliło nam spojrzeć (choć w bardzo niewielkiej części) na świat osób niepełnosprawnych z ich perspektywy. Na własnej skórze odczuliśmy z jakimi problemami natury technicznej muszą na co dzień się zmagać. Pokonanie schodów czy krawężnika było nie lada wyzwaniem.

Pomimo tego, że warsztaty trwały tylko dwa dni, zdobyliśmy ogromną wiedzę i umiejętności praktyczne. Na koniec otrzymaliśmy zaświadczenia o ukończeniu szkolenia. Choć atmosfera była bardzo miła, zmęczenie dawało się we znaki. Wróciliśmy do swoich domów zmęczeni, ale zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia.

Wolontariuszka
Klaudia Krauz kl IIh LO