Sztandar Zespołu Szkól Licealnych po renowacji

Sztandar Zespołu Szkól Licealnych po renowacji

Historia obecnego sztandaru Zespołu Szkół im. Bolesława Chrobrego nie jest zbyt długa. 33 lata temu, przy okazji 75 rocznicy powstania szkoły, zrodził się pomysł jego ufundowania. Wykonanie sztandaru, zostało zlecone państwu Zofii i Henrykowi Kledzikom z pracowni „Haft artystyczny” w Poznaniu. Nie został on jednak wykonany na termin zjazdu i postanowiono, że jego przekazanie nastąpi podczas uroczystości  Dnia Nauczyciela.  Jak mówią kroniki szkolne, pieniądze na pokrycie kosztów w wysokości 50 tys.  złotych przekazała PSS „Społem” w Leżajsku.

Wręczenie sztandaru na ręce ówczesnego dyrektora – Henryka Świty odbyło się 14 października 1987 roku. Od tego czasu godnie reprezentuje naszą szkołę w różnego rodzaju uroczystościach.

Pomimo tego, że sztandar jest bardzo szanowany i przechowywany w gablocie, pojawiły się na nim ślady wieloletniego użytkowania. Powierzchnia stała się zabrudzona i zakurzona. Gdzieniegdzie powstały postrzępienia i ubytki materiału. Stąd też w grudniu 2019 roku, z inicjatywy opiekunów Pocztu Sztandarowego oraz dyrektora Zbigniewa Trębacza, sztandar Zespołu Szkół Licealnych im. B. Chrobrego, został przekazany do renowacji. Tego bardzo trudnego zadania podjęły się zakonnice z Klasztoru Sióstr Bernardynek w Chęcinach. Całością prac kierowała siostra Klara Krysa – absolwentka naszej szkoły.

Obecnie kilkumiesięczne odrestaurowywanie sztandaru dobiegło końca. W ramach naprawy materiał został odkażony z bakterii i drobnoustrojów. Rozpruto awers i rewers oraz oczyszczono hafty – część z nich przeniesiono na nową tkaninę, a część z nich dodano. Całość została zszyta oraz uzupełniona złotymi frędzlami i złotą taśmą żakardową. W wyniku zabiegów konserwatorskich na awersie został wyhaftowany nowy herb miasta Leżajska, natomiast na rewersie nowe godło Polski.

Dzięki przeprowadzonym działaniom sztandar został odnowiony i może być użytkowany, zgodnie ze swoim przeznaczeniem. O tym, jak pięknie wygląda po zakończeniu prac renowacyjnych, można przekonać się na własne oczy. Obecnie jest on eksponowany w gablocie, w holu głównym Zespołu Szkół Licealnych.

Stanisław Majcher

Zdjęcia: archiwum szkoły

Na zdjęciach:

Awers i rewers sztandaru przed i po renowacji.