THE POLYGLOTS na XVIII Festiwalu Szkolnych Teatrów Obcojęzycznych w Rzeszowie

THE POLYGLOTS na XVIII Festiwalu Szkolnych Teatrów Obcojęzycznych w Rzeszowie

Przygoda The Polyglots z teatrem trwa. 5 kwietnia był dla nas dniem próby generalnej przed wielkim wydarzeniem – występem na deskach prawdziwego teatru przed nieznaną publicznością i jury.
9 kwietnia przed południem zapakowaliśmy wszystkie rekwizyty i kostiumy do autokaru i ruszyliśmy do Rzeszowa od 1 Liceum Ogólnokształcącego, gdzie czekali na nas pełni energii i pomysłów artyści z krakowskiej grupy AD HOC, jednej z bardziej znanych grup teatru improwizowanego w Polsce. Przygotowali oni dla nas, młodych artystów-amatorów, serię warsztatów, które nie tylko nas zintegrowały, ale też postawiły przed nami liczne wyzwania pobudzające wyobraźnię i kreatywność. Praca z aktorami dodała nam większej pewności siebie podczas wystąpień publicznych. Bawiliśmy się świetnie, poznaliśmy wiele osobowości scenicznych i sympatycznych rówieśników z Podkarpacia.
Efekty naszej wspólnej pracy można było zobaczyć już tego samego dnia wieczorem. W Wojewódzkim Domu Kultury odbył się spektakl, w którym, pod czujnym okiem aktorów z grupy AD HOC, wielu z nas pierwszy raz wzięło udział w sztuce improwizacji. Co ważne, świetnie bawili się nie tylko artyści, ale też publiczność – co chwilę wybuchaliśmy śmiechem.
Pierwszy dzień Festiwalu był pracowity i inspirujący również dla nauczycieli – opiekunów grup teatralnych. Panie Paulina Grzenkowicz i Aleksandra Zdulska wraz z innymi opiekunami wzięły udział w warsztatach dotyczących pracy z młodzieżą, pobudzania jej wyobraźni i ekspresji. Zajęcia te prowadziła pani Aleksandra Drzazga – nauczycielka języka francuskiego i ekspertka w pracy teatralnej z młodzieżą i dziećmi. Wszyscy uczestnicy warsztatów zgodnie stwierdzili, że warto było spędzić niedzielne popołudnie w ten nietypowy sposób i spotkać tak wiele interesujących i inspirujących osób.
10 kwietnia dostarczył jeszcze więcej wrażeń i emocji. Z samego rana w Teatrze Maska rozpoczął się przegląd 9 sztuk teatralnych w wykonaniu młodzieży z podkarpackich szkół. W skład jury weszli: pani Monika Szela – Przewodnicząca Jury, Dyrektor Teatru Maska w Rzeszowie; pan Łukasz Błąd – współpracownik Polskiego Radia Rzeszów i Radiowej “TRÓJKI,” współtwórca kabaretu Kaczka Pchnięta Nożem; pani Aleksandra Drzazga – tutorka w Programie Liderzy Teatroteki Szkolnej w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie, autorka publikacji i scenariuszy dla nauczycieli z zakresu edukacji kulturowej i teatralnej; pan Adam Głaczyński – dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów; pan Donald Trinder – wykładowca na Uniwersytecie Rzeszowskim na wydziale filologii angielskiej.Wszystkie sztuki prezentowały bardzo wysoki poziom. Mogliśmy obejrzeć “Dziady” w języku niemieckim czy trzymające w napięciu “Pudełko zapomnienia” o pudełku z tajemniczą zawartością. Wystawiono również m.in. “Alicję w Krainie Czarów” i “Małego Księcia.” Nasz występ wzbudził niemałą sensację, ponieważ byliśmy jedyną grupą, która w przedstawieniu wykorzystała pięć języków obcych. Byliśmy bardzo przejęci naszym zadaniem, a wielką przyjemną niespodzianką było dla nas przyjście specjalnie na nasz występ pana Kornela Pieńko, który odwiedzał naszą szkołę i udzielał nam cennych wskazówek na specjalnie dla nas zorganizowanych warsztatach aktorskich.
Po przedstawieniu udzieliliśmy długiego wywiadu Radiu Rzeszów, który został wyemitowany w audycji “Świat młodych” 25 kwietnia.
Nerwowo czekaliśmy na wyniki do godz. 18.00. Bardzo cieszymy się, że Magdalena Mazurek z klasy 1a została dostrzeżona przez Jury i otrzymała nagrodę w kategorii “Gra aktorska.” Jesteśmy bardzo dumni z Madzi i cieszymy się razem z nią!
Opiekunowie The Polyglots są bardzo dumni z całej grupy – występ na scenie wymaga wiele odwagi, a przygotowania do występu były bardzo czasochłonne. Życzymy całej ekipie The Polyglots wielu sukcesów na kolejnych występach. Wszystkim aktorom dziękujemy!
W tym roku skład The Polyglots przedstawiał się następująco:
Wiktoria Czerwonka (2i) jako Królowa Śniegu
Magdalena Mazurek (1a) jako Gerda
Mateusz Pajączek (1b) jako Kaj
Wiktoria Kostyra (2i) jako Królowa Lata
Katarzyna Iskra (1c) jako Babcia
Wiktoria Pietrońska (2i) jako Królewna
Dawid Paul (3f) jako Kolega Królewny
Sebastian Niźnik (1d) jako Przechodzień i Renifer
Szymon Chojnacki i Tomasz Turczyn (1d), Igor Maluszczak (1ws) jako Rozbójnicy
Andżelika Burda (3b) jako Rozbójniczka
Edyta Leniart (2f) jako Kwietna Wróżka
Julia Jakubowska (1d) jako Przechodzień i Narrator.

Opiekunowie The Polyglots bardzo dziękują wszystkim nauczycielom, którzy umożliwili naszym młodym aktorom udział w próbach, za cierpliwość i zrozumienie. Lista osób, które nas wspierały jest długa. Bardzo dziękujemy Panu Dyrektorowi Zbigniewowi Trębaczowi za wsparcie finansowe. Dziękujemy nauczycielom języków obcych: Monice Dudzińskiej, Edycie Ulman, Monice Knap, Cesarowi Alcibarowi Martinezowi, Renacie Różak, Ewie Kwitkowskiej, którzy dopilnowali tłumaczeń i poprawnej wymowy. Szczególne wyrazy uznania należą się Pani Renacie Szydłowskiej, która poświęciła wiele czasu na przygotowanie dekoracji i dopasowywanie i ulepszanie kostiumów. Bardzo dziękujemy Pani Czesławie Zawadzkiej z Gospodarstwa Agroturystycznego “Pod Lipą” w Przychojcu, która specjalnie dla nas pozyskiwała różne nietypowe stroje i kostiumy.
Zdjęcia są autorstwa Agnieszki Witek z kl. 1 te, a wszystkie filmy nakręcił Kacper Witek z kl. 1 tl.
Dziękujemy!

Opiekunowie:
Paulina Grzenkowicz
Aleksandra Zdulska

https://www.youtube.com/watch?v=Ld4HFpUsnUo