Tłumy na Dniu Otwartym w Chrobrym

Tłumy na Dniu Otwartym w Chrobrym

Wybór szkoły to ważna decyzja życiowa. Dlatego uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół Licealnych wyszli naprzeciw tegorocznym absolwentom gimnazjum oraz szkoły podstawowej i postanowili przekonać uczniów, dlaczego warto wybrać tę szkołę. W piątek – 17 maja szkoła była otwarta już od wczesnych godzin rannych. Goście zostali przywitani przez oczekujące na nich grupy oprowadzających. Dla gimnazjalistów i ośmioklasistów przygotowano liczne atrakcje, których charakter odzwierciedlał kierunki kształcenia w „Chrobrym””. Po krótkiej rejestracji rozpoczęła się wycieczka prowadząca poprzez meandry szkoły , gdzie na uczniów czekały niespodzianki ,ciekawe pokazy czy quizy. Ostatnim przystankiem była tablica wyboru ,gdzie młodzież deklarowała wybór swojego przyszłego profilu klasy. Nasza szkoła swobodnie pomieściła w swych przepastnych przestrzeniach wiele stoisk. Na parterze w sali numer 9 usytuowano punkt rekrutacyjny, gdzie młodzież mogła złożyć podanie do szkoły. W dalszej części korytarza ustawiono stoiska z przedstawicielami języków obcych. Można było usłyszeć konwersacje w pięciu nauczanych językach. Dla ciekawych świata uczniowie z projektu Erasmus + prezentowali swoje zdjęcia, filmy a także opowiadali o europejskich przyjaźniach, które zawiązali podczas zagranicznych wojaży w Niemczech , Szwecji czy Portugalii. Językowi erudyci także znaleźli coś dla siebie, bo mieli okazję podziwiać występy teatru językowego. Na pierwszym piętrze ciekawą ekspozycję pamiątek z egzotyczny podróży prezentowała klasa matematyczno-geograficzna, zaś kolejnym punktem wartym zainteresowania były quizy przygotowane w pracowni informatycznej. Ostatnie piętro szkoły stało się krainą, gdzie walkę toczyli humaniści, przyciągając odwiedzających nas uczniów wystawą historycznych pamiątek oraz chemicy, którzy jak zwykle mieli dla nas zjawiskowe doświadczenia, których raczej samemu w domu nie wolno robić. Jednak prawdziwym królestwem do którego zmierzali, zaproszeni przez nas goście była sala gimnastyczna, bo tam odbywały się pokazy z biologii, doświadczenia z chemii. Zaś zawodowcy z klas technikum przekonywali , że warto rok dłużej chodzić do szkoły, dla takich profili jak : technik spedytor z innowacją pożarniczą, technik ekonomista czy technik logistyk. Dużym powodzeniem cieszyło się biuro kariery, gdzie można było sprawdzić swoje kompetencje. Oczywiście nasza szkoła to też miejsce , gdzie w szerokim zakresie realizowane są zajęcia sportowe. Starożytni już wiedzieli , że należy rozwijać umysł w połączeniu z rozwojem ciała. Hala sportowa stała się miejscem, gdzie uczniowie różnych profili zmagali się z ćwiczeniami, podnosili ciężary a ich zmaganiom kibicowały urocze cheerleaderki. Z królową nauk- matematyką można było spotkać się w auli, gdzie dobrze zastosowane obliczenia matematyczne pozwoliły wprawić w ruch małe pojazdy mechaniczne, konstruowane na zajęciach robotyki. Tylko niektórym uczniom odwiedzającym aulę udało się rozwiązać zagadki matematyczne czy dobrze przewidzieć wynik fizycznych doświadczeń. Zagubieni w korytarzach szkoły mogli obejrzeć nowoczesną stołówkę, bibliotekę czy zwiedzić internat o wysokim standardzie mieszkaniowym. Bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyła się multimedialna strzelnica, gdzie można było sprawdzić swoją celność. Parking szkolny także stał się miejscem, gdzie klasa wojskowa czy pożarnicza prezentowały swoje umiejętności. Grupy te wspomagane był przez żołnierzy, strażaków czy policjanta, który próbował odczarować stereotypową wizję tego zawodu, kojarzącego się tylko z wypisywaniem mandatów. Miłośnicy zwierząt mogli odbyć przejażdżkę konną. Na zmęczonych czekał popcorn, zaś spragnieni słodyczy mogli powrócić do sielskiej krainy dzieciństwa odwiedzając stoisko z watą cukrową. Samorząd Uczniowski został usytuowany na dziedzińcu szkolnym, gdzie jego członkowie prezentowali swoje umiejętności wokalne , artystyczne czy aktorskie. Wielu odważnych naszych gości dało się porwać w rytm ekspresyjnej belgijki. Z okazji tak dużego święta zaszczycił nas swoją obecnością patron naszej szkoły- sam Bolesław Chrobry, do którego ustawiła się długa kolejka amatorów selfie. Podczas Dnia Otwartego Szkołę odwiedziło 1740 ośmioklasistów i gimnazjalistów z ponad 50 okolicznych oraz odległych miejscowości z poza naszego powiatu. Ten dzień należy w kronice szkoły zapisać do tych udanych. Wszyscy zarówno nauczyciele jak i uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem i profesjonalizmem. Odwiedzającym naszą szkołę uczniom podobała się oferta naszej szkoły. Zdaniem zdecydowanej większości – Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego to miejsce , gdzie panuje „dobry klimat, widać, że są tutaj przyjaźni ludzie, tu można rozwijać swoje talenty, zaś nauczyciele wydają się sympatyczni, pomocni oraz nastawieni na dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem, całokształt dopełniają nowoczesne pracownie”.

Mamy nadzieję, że nasi goście opuścili szkołę zadowoleni i z wieloma spotkamy się we wrześniu w nowym roku szkolnym.