Uczniowie Chrobrego z wizytą w Portugalii

Uczniowie Chrobrego z wizytą w Portugalii

W dniach 7-13.10.2018r. uczniowie objęci europejskim programem Erasmus+ FUTURE gościli z wizytą studyjną w partnerskiej szkole w miasteczku Amora w Portugalii. W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich w Niemczech, Włoszech i Norwegii. Pobyt został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Celem wizyty było nie tylko rozwijanie innowacyjnego, kreatywnego i przedsiębiorczego myślenia, oraz rozwijanie kompetencji językowych, ale również nawiązanie kontaktów i współpracy międzynarodowej.

Uczniowie zakwaterowani byli u rodzin goszczących, co stworzyło okazję do poznania kultury, tradycji, stylu życia Portugalczyków a przede wszystkim do zawiązania mocnych więzów przyjaźni.

Oprócz spotkań w szkole, zadań projektowych i warsztatów uczestnicy zwiedzili malowniczy przylądek Cabo Espichel z XIII wiecznym Sanktuarium Nossa Senhora. Tuż za sanktuarium, na skraju urwiska znajduje się mała, śnieżnobiała kapliczka Senhor de Bomfim a całość położona jest na skraju niebezpiecznie wysokiego klifu. Kolejnym miejscem turystycznym była stolica państwa – Lizbona z malowniczą starówką, wąskimi stromymi uliczkami, tramwajami i największym oceanarium Europy z akwarium o wielkości ponad 5 000 000 litrów wody i zawierającym florę i faunę 4 oceanów. Uczniowie odwiedzili również malownicze miasteczko Cascais nad Oceanem Atlantyckim słynącego z pięknej starówki i Boca do Inferno (Usta Piekieł), czyli zawalonej jaskini i serii ukształtowanych przez erozję klifów oraz malownicze i historyczne miasteczko Sintra.

Przed wylotem do kraju udało się nam również spędzić kilka godzin na plaży gdyż pogoda również dopisywała. A wybrzeże Portugalii oferuje piękne, szerokie plaże ze złotym piaskiem i czystymi wodami Oceanu Atlantyckiego.

Pobyt w Portugalii to wspaniałe i niezapomniane przeżycie. A teraz czekamy z niecierpliwością na przyjazd delegacji wszystkich szkół partnerskich do naszej szkoły już marcu 2019r.

Bogusława Kotwica