Wymiana kulturowa z Orion Lyceum w Bredzie, Holandia

Wymiana kulturowa z Orion Lyceum w Bredzie, Holandia

W dniach 12-16 listopada grupa 15 uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycieli: B. Kotwicy, B. Zawadzkiej i B. Majchra przebywali z wizytą studyjną w Orion Lyceum w Bredzie w ramach programu wymiany kulturowej. Wizyta w Holandii była drugim etapem programu po uprzednim pobycie delegacji uczniów i nauczycieli z Holandii w ZSL Leżajsk. Uczniowie zakwaterowani byli u rodzin goszczących, czyli rodzin rówieśników z Holandii, których sami gościli w podczas ich pobytu w Leżajsku.

Społeczność Orion Lyceum wraz z dyrekcją i nauczycielami: Rudi Shipperen, Peter De Waal, Bob Clerx oraz Mireille Rasenberg przygotowała uroczyste powitanie oraz pełen ciekawych lekcji i aktywności program pobytu.

Podczas wizyty w Orion Lyceum uczniowie Chrobrego poznali zasady jego funkcjonowania oraz innowacyjny model nauczania oparty na autonomii uczenia się i odpowiedzialności ucznia za swoją edukację. Budynek szkoły jest nowy i nowocześnie wyposażony. Uczniowie zamiast podręczników  korzystają z laptopów i uczą się metodą projektów. Tradycyjne dzwonki nie wzywają na lekcje, które trwają 90 minut, a w szkole panuje przyjazna atmosfera oparta na zaufaniu. Aby dobrze poznać model nauczania, uczniowie uczestniczyli w lekcjach niderlandzkiego, geografii, historii i chemii, podczas których wspólnie z holenderskimi rówieśnikami rozwiązywali problemy metodą projektów.

Holendrzy zaprosili nas również na Polski Honorowy Cmentarz Wojskowy w Bredzie upamiętniający polskich żołnierzy I dywizji pancernej gen. Maczka, którzy wyzwolili Bredę w 1945r. Zaproszony Paul Jankowski, potomek polskiego żołnierza walczącego o wyzwolenie miasta, zagrał żałobny hejnał wojskowy, natomiast uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie gen. Maczka i wspólnie uczczono pamięć poległych minutą ciszy. To były bardzo wzruszające chwile.

Uczniowie wyjechali również na wycieczkę do stolicy Holandii – Amsterdamu, gdzie zwiedzili najnowszą atrakcję turystyczną This is Holland, czyli obejrzeli obraz 5D oraz wykonali imponujący lot nad Holandią, podziwiali architekturę miasta z pokładu łodzi w czasie rejsu po kanałach oraz spędzili czas wolny spacerując malowniczymi uliczkami miasta. Holenderscy gospodarze zabrali nas również na wycieczkę do prowincji Zeeland, gdzie uczniowie zwiedzili muzeum poświęcone rozległej i tragicznej w skutkach powodzi, z 1953, która nawiedziła Holandię oraz wytrwałej walce Holendrów z wodą a także udali się do malowniczego miasteczka – kurortu nadmorskiego – Domberg, gdzie spędzili popołudnie na pięknej, piaszczystej plaży.

Pobyt w holenderskim liceum był bardzo udany i przyniósł wiele korzyści. Uczniowie poszerzyli wiedzę ogólną z zakresu geografii, historii i kultury Holandii, zwiedzili zabytki i atrakcje turystyczne Bredy, Amsterdamu i prowincji Zeeland, podnieśli swoje umiejętności językowe, gdyż posługiwali się językiem angielskim w szkole, w sytuacjach życia codziennego oraz podczas zwiedzania, więc dla uczniów był to intensywny kurs języka angielskiego, ale przede wszystkim zacieśnili więzy przyjaźni z  rówieśnikami z Holandii. Na pożegnanie oprócz łez i uścisków były też zapewnienia o kontynuacji współpracy.

Fotorelacja: B. Kotwica i B. Majcher

Bogusława Kotwica
Koordynator projektu

Galeria zdjęć
cz. I

Galeria zdjęć
cz. II

Galeria zdjęć
cz. III