Wystawa Sił Zbrojnych pt. “Siły Zbrojne na miarę współczesnych zagrożeń”

Wystawa Sił Zbrojnych pt. “Siły Zbrojne na miarę współczesnych zagrożeń”

We wrześniu jak co roku oczy światowego, nie tylko militarnego przemysłu skierowane są na MSPO czyli Targi Kielce, które objęte są Honorowym Patronatem Prezydenta RP. MSPO wyjątkowy w tym roku z dwóch powodów. Po pierwsze tradycyjnie to właśnie w Kielcach jesienią światowe koncerny militarne prezentują wizje nowoczesnego wojska. Drugi aspekt dotyczy covidowej hibernacji, było to pierwsze realne spotkanie po szeregu odwołanych imprezach w Polsce i na całym świecie w COVIDowej rzeczywistości.

Targi Kielce trwające 3 dni 8-10 wrzesień 2020 mają już swój program:

pierwszy dzień VIP DAY jest to uroczystość otwarcia targów, drugi dzień to DIEŃ SIŁ ZBROJNYCH  Wizyty Attache wojskowych akredytowanych w Polsce, trzeci dzień DZIEŃ DEFENDERA Wizyty Attache akredytowanych w Polsce.

MSPO 2020 zorganizowany pod ścisłym nadzorem sanitarnym zgromadził 185 firm z 15 krajów, w tym elitę producentów uzbrojenia rakietowego – od Raytheona i Lockheed Martin z USA po brytyjską część MBDA. Przez trzy dni wystawę odwiedziło kilka tysięcy gości.

To już tradycja, że podczas MSPO w pierwszym dniu odbywa się ogólnopolska konferencja naukowa z udziałem ekspertów, specjalistów branży. Konferencję organizuje Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Targi Kielce S.A. wspólnie z partnerami, m.in. Polską Agencją Przemysłowo-Obronną i Polskim Lobby Przemysłowym.

Rok temu odbyło się spotkanie „Przemysł obronny głównym podmiotem polityki gospodarczo-obronnej Polski”. Referaty z poprzedniej edycji zostały wydane i otrzymaliśmy książkę – w której znajduje się min. artykuł ekspertski pt. „Międzynarodowa Współpraca Gospodarczo – Obronna Polskiego Przemysłu Obronnego” dr Katarzyny Rawskiej nauczyciela ZSL im. B. Chrobrego w Leżajsku będącej jednocześnie członkiem kapituły Polskiego Lobby Przemysłowego.

Podczas tegorocznego spotkania zostały wygłoszone referaty dotyczące infrastruktury krytycznej i obronności państwa, które pełnią kluczową rolę w jego funkcjonowaniu i życiu obywateli. Spotkanie odbywa się ze szczególnym uwzględnieniem przemysłu obronnego. „Znaczenie infrastruktury obronnej państwa w bezpieczeństwie międzynarodowym” omówiła dr Katarzyna Rawska na przykładzie planu pokojowego Trump 2020: – 50 mld USD zainwestowane w wysoko rozwinięte technologie, strefy przemysłowe, infrastrukturę ma być podstawą i gwarancją stabilizacji regionu oraz rozwiązać konflikt na Bliskim Wschodzie – mówiła podczas konferencji dr K. Rawska.

Tegoroczna MSPO odbywający się od 28 lat na Targach Kielce jest miejscem prezentacji największych dokonań przemysłu zbrojeniowego z całego świata. Program targów przemysłu obronnego był bardzo różnorodny. Od Ogólnopolskiej Konferencji przez prezentacje firmy Bell Textron INC „Śmigłowce dla Polski”, przelot samolotu patrolowego P-8 POSEJDON oraz bilateralne spotkania.

MSPO to nie tylko kompleksowa prezentacja sprzętu wojskowego, ale także biznesowe spotkania i umowy zawierane pomiędzy producentami sektora obronnego z różnych kontynentów. Partnerem Strategicznym targów MSPO jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

dr Katarzyna Rawska