Zagraniczni goście w naszej szkole w ramach programu ERASMUS+

Zagraniczni goście w naszej szkole w ramach programu ERASMUS+

W dniach 18-22 marca 2019r. w naszej szkole gościły delegacje uczniów i nauczycieli z Niemiec, Włoch, Portugalii i Norwegii. W sumie z wizytą studyjną przyjechało 32 uczniów i 9 nauczycieli, którzy w ramach europejskiego programu „Erasmus +” wspólnie z uczniami i nauczycielami ZSL realizują projekt współpracy wielostronnej, którego celem jest rozwijanie kreatywnego, innowacyjnego i przedsiębiorczego myślenia oraz odnalezienie siebie na współczesnym europejskim rynku pracy.

W poniedziałek 18 marca 2019r. odbyło się ich uroczyste powitanie. Otwarcia uroczystości dokonał dyrektor ZSL, pan Zbigniew Trębacz oraz Starosta Powiatu Leżajskiego, pan Marek Śliż. Powitanie uświetniły występy artystyczne Zespołu pieśni i tańca „Leliwa”, Zespołu Tańca „Maraton Boogie” z Giedlarowej i Zespołu wokalno-instrumentalnego „Labirynt”. Na scenie wystąpili również utalentowani uczniowie: Dominik Tudryn, Klaudia Żyrek, Magdalena Mach oraz freestylowa tancerka Ewelina Kosior. A na zakończenie tancerze „Leliwy” zaprosili zagranicznych uczniów do wspólnego odtańczenia poloneza. Po występach artystycznych odbyła się degustacja tradycyjnych polskich potraw i smakołyków, wśród których nie zabrakło pierogów, gołąbków, krokietów, przekąsek, ciast domowych i ciasteczek. Wśród atrakcji na powitanie pojawiły się jeszcze: pokaz musztry wykonany przez klasę wojskową pod opieką pana Adriana Rauzy oraz Fitness Show w wykonaniu pani Agnieszki Kwiecień.

W ciągu tygodniowego pobytu w leżajskim liceum goście zwiedzili szkołę, wzięli udział w spotkaniu z władzami szkoły, przedstawicielami Starostwa leżajskiego oraz społecznością szkoły. Goście wzięli także udział w wizytach studyjnych w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym AEROPOLIS, gdzie odwiedzili wiodące Start-upy, firmę MB AEROSPACE oraz uczestniczyli w warsztatach dotyczących rozwijania innowacyjnego myślenia. Zwiedzili również miasto Leżajsk, Bazylikę OO Bernardynów, gdzie wysłuchali koncertu organowego w wykonaniu pana Pawła Palucha oraz Muzeum Ziemi Leżajskiej, gdzie wzięli udział w warsztatach rękodzieła. Podczas gdy uczniowie uczestniczyli w warsztatach dotyczących projektowania własnej przyszłości, nauczyciele z zagranicy odwiedzili Leżajski Browar, gdzie zapoznali się z techniką produkcji regionalnego piwa. Goście zwiedzili również Komnaty Królewskie i Katedrę Królewską na Wawelu oraz Stary Rynek w Krakowie.

Wizyty studyjne w szkołach partnerskich są jednym z wielu zadań projektowych, podczas których uczniowie poznają swoich rówieśników oraz zasady funkcjonowania szkół w Europie. Doskonalą też umiejętności językowe, poznają atrakcje turystyczne, a mieszkając u rodzin goszczących, także nową kulturę. Takie wizyty to też doskonały sposób na poszerzenie wiedzy o Europie i zdobycie głębszego rozeznania w sytuacji na europejskim rynku pracy. Uczniowie Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku odbyli już takie wizyty do Niemiec, Włoch, Norwegii i Portugalii.

Wizyta delegacji z Włoch, Niemiec., Portugalii i Norwegii w naszej szkole była bardzo udana. Goście byli zachwyceni polską kuchnią, pięknem folkloru i kultury polskiej, pięknem krajobrazu i architektury zwiedzanych miast, możliwościami rozwijania działalności gospodarczej w dolinie podkarpackich start-upów, ale przede wszystkim polską gościnnością. Teraz nauczycieli czeka jeszcze podsumowanie prac projektowych podczas wizyty w Norwegii, a uczniowie po niemal dwuletnim okresie trwania projektu zawiązali mocno przyjaźnie z rówieśnikami z krajów partnerskich i już snują plany na wizyty wakacyjne.

Pragnę złożyć serdeczne podziękowania następującym instytucjom i organizacjom za wsparcie finansowe oraz pomoc w organizacji pobytu delegacji uczniów i nauczycieli z Włoch, Niemiec, Portugalii i Norwegii w Zespole Szkół Licealnych w Leżajsku:

Miejski Zakład Komunalny Leżajsk, Elektrociepłownia Nowa Sarzyna, Muzeum Ziemi Leżajskiej, Miejskie Centrum Kultury w Leżajsku, Zespół Pieśni i Tańca Leliwa, Zespół Tańca „Maraton Boogie” z Giedlarowej, Zespół Wokalno-Instrumentalny „Labirynt”, Browar Leżajsk – Grupa Żywiec S.A.

Bogusława Kotwica
Koordynator projektu