Znicze na grobach Orląt

Znicze na grobach Orląt

Jak już wcześniej informowaliśmy w dniach 19-20 października w naszej szkole została przeprowadzona zbiórka pieniędzy na zakup zniczy. Kwesta odbywała się w ramach akcji upamiętnienia Polaków pochowanych na Cmentarzach: Łyczakowskim i Orląt. W naszej szkole zebrano kwotę: 1 480 zł 46 gr i 70 hrywien.

Zbiórka odbywała się także w Zespole Szkół Technicznych im. T. Kościuszki i innych leżajskich szkołach. Za zebrane pieniądze zakupiono znicze w tonacji biało-czerwonej.

W dniu 27 października delegacja, złożona z uczniów Zespołu szkół Licealnych im. B. Chrobrego, Zespołu Szkół Technicznych im. T. Kościuszki oraz Leżajskich szkół podstawowych wraz z opiekunami, wyruszyła do Lwowa by przekazać zakupione znicze Polskiemu Towarzystwu Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

Odwiedzając cmentarz uczciliśmy pamięć spoczywających zapaleniem zniczy. Przywiezione przez nas znicze zapłonęły w dniu 1 listopada na grobach żołnierzy spoczywających na Cmentarzu Obrońców Lwowa, poległych w walkach z Ukraińcami oraz w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. a także na grobach Polaków pochowanych na jednej z najpiękniejszych i najstarszych nekropolii w Europie – Cmentarzu Łyczakowskim.

Po zakończeniu zwiedzania cmentarzy, udaliśmy się do centrum starego Lwowa. Ważną częścią eskapady była także wizyta w zaprzyjaźnionej średniej szkole gastronomiczno – hotelarskiej, gdzie spożyliśmy przygotowany przez uczniów posiłek.

Tekst i zdjęcia: Stanisław Majcher