Dnia 18 grudnia 2024 r uczniowie klas medycznych i biologiczno-chemicznych pod opieką nauczycieli Pani Aleksandry Bobowskiej, Bogusławy Zygmunt, Bożeny Niemczyk, Anny Mieleszko oraz Moniki Łobodzińskiej udali się do Krakowa, do Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wzięli udział w prelekcjach:
„Systematyka zwierząt’’ – trasa obejmowała przegląd wszystkich współczesnych grup zwierząt, od najprostszych bezkręgowców, jak koralowce i gąbki, przez stawonogi, mięczaki i szkarłupnie, aż po kręgowce. Omówiono zróżnicowanie budowy ciała, przystosowania do trybu życia, sposobu poruszania się i pobierania pokarmu, strategie rozmnażania i opieki nad potomstwem
„Ewolucja człowieka i jego miejsce w świecie zwierząt” Podczas oprowadzania omówione zostało pochodzenie człowieka w oparciu o zgromadzone na wystawie repliki czaszek wymarłych hominidów, z uwzględnieniem ważnych momentów w drzewie rodowym człowieka. Zwrócona została również uwaga na konsekwencje dwunożnej postawy ciała. Omówiono cechy wyróżniające nas na tle małp człekokształtnych. Poruszono również aspekty ewolucji kulturowej człowieka między innymi, jak zmieniały się pochówki na przestrzeni naszych dziejów, kiedy człowiek udomowił zwierzęta i jakie były tego konsekwencje dla naszego zdrowia.
Następnie uczniowie udali się na indywidualne zwiedzanie wystaw. Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego to jednostka naukowo-dydaktyczna, której celem jest wspieranie edukacji przyrodniczej i popularyzowanie wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych. Centrum działa na rzecz szerzenia świadomości ekologicznej i biologicznej, organizując różnorodne warsztaty, wykłady, wystawy oraz wydarzenia edukacyjne, zarówno dla uczniów, jak i dla szerokiej publiczności. Centrum jest także aktywne w prowadzeniu badań naukowych, które mają na celu zarówno rozwój nauki, jak i zastosowanie wyników tych badań w praktyce edukacyjnej. Działalność CEP UJ ma na celu zbliżenie młodzieży i dorosłych do nauk przyrodniczych, pomagając im zrozumieć ich znaczenie w codziennym życiu i wyzwań, przed którymi staje współczesny świat.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie wydziału chemii UJ oraz wizyta w laboratoriach, gdzie uczniowie mogli zobaczyć profesjonalny sprzęt i szkło. Wydział Chemii UJ, jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych w Polsce, oferuje nowoczesne wyposażenie oraz wysokiej jakości infrastrukturę do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Laboratoria obejmują szeroką gamę specjalności, takich jak chemia organiczna, nieorganiczna, analityczna, fizyczna czy biochemia, a także posiadają zaawansowane technologie umożliwiające realizację projektów badawczych na najwyższym poziomie.
Ostatnim punktem programu był Jarmark Bożonarodzeniowy. To coroczna świąteczna impreza odbywająca się na Rynku Głównym, przyciągająca tłumy turystów i mieszkańców. Na straganach można znaleźć ręcznie robione ozdoby, regionalne produkty, świąteczne przysmaki i napoje, a jego piękne iluminacje i dekoracje wprowadzają w świąteczny nastrój
Opracowała: Bożena Niemczyk