22 czerwca 2026 roku o godzinie 9.00 w sali koncertowej w Zespole Szkół Licealnych w Leżajsku odbyło się podsumowanie leżajskiej edycji XXXV Międzynarodowego Konkursu Matematycznego KANGUR 2026. Konkurs ten jest jednoetapowy, a w obecnej formule odbył się u nas po raz dwudziesty trzeci.

W Polsce bierze w nim udział ponad 400000 osób. Uczestnicy rywalizują w sześciu kategoriach wiekowych: Żaczek, Maluch, Beniamin, Kadet, Junior i Student. Obejmują one uczniów od drugiej klasy szkoły podstawowej, poprzez uczniów klas starszych szkół podstawowych, aż do maturzystów. Konkurs jest całkowicie zewnętrzny. Zestawy zadań układają i poprawę prac dokonują ogólnopolscy organizatorzy konkursu w Toruniu. Uczestnicy rozwiązują zadania testowe, a za udzielenie błędnej odpowiedzi przyznawane są punkty ujemne. To znacząco podnosi trudność konkursu.

W naszej grupie obejmującej 11 szkół: Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Leżajsku, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Leżajsku, Szkołę Podstawową nr 3 w Leżajsku, Szkołę Podstawową   w Kuryłówce, Szkołę Podstawową w Brzyskiej Woli, Szkołę Podstawową w Biedaczowie, Zespół Szkół w Wierzawicach, Zespół Szkół w Giedlarowej, Zespół Szkół w Dębnie i Zespół Szkół w Brzózie Królewskiej zgłoszono do konkursu 518 uczniów z powiatu leżajskiego. Rozwiązywali oni testy przed komisjami konkursowymi w jedenastu szkołach.

Szkolnymi koordynatorami byli Bogdan Wójtowicz, Andrzej Mazurkiewicz, Jadwiga Franus, Katarzyna Kołcz, Maria Rzeszutko, Wiesława Krauz, Urszula Zięzio, Grażyna Małek, Elżbieta Wirska, Ewa Kycia i Zofia Tenerowicz.

Tradycyjnie uczestnicy uzyskali bardzo dobre i dobre wyniki oraz wyróżnienia w skali kraju. W tym roku było ich oczywiście dużo! W naszej grupie aż 53 uczniów uzyskało wyróżnienia krajowe, w tym ośmioro za tak zwany bardzo dobry wynik. Sześcioro z nich to uczennice i uczniowie naszej szkoły – ZSL w Leżajsku. Dodatkowo komisja przyznała jeszcze 16 wyróżnień powiatowych.

Uczniowie naszej szkoły startowali w dwóch kategoriach: Junior i Student. Zdobyli 14 wyróżnień, w tym 6 wyróżnień krajowych!

W kategorii Junior zwyciężył Tomasz Więcław, drugie miejsce w tej kategorii zdobył Jan Malec, a trzecie Bartosz Majkut. Tuż za podium znalazł się Bartosz Martula. Wszyscy czterej zdobyli wyróżnienia krajowe. Drugie miejsce zajął Dawid Lizak, który zdobył wyróżnienie krajowe. Kolejne miejsca zajęli: Aleksandra Kotulaska, Artur Słabiak, Hubert Kyc i Szymon Maciuła. Tych uczniów do konkursu przygotowywali: Elżbieta Naróg, Urszula Grzywna i Bogdan Wójtowicz

W kategorii Student zwyciężył Antoni Bzdoń. To kolejna wygrana w tym konkursie Antka, który w tym roku zdobył wyróżnienie krajowe za tak zwany bardzo dobry wynik. Kolejne miejsca w tej kategorii zajęli: Anastazja Korolenko, Mateusz Prościak, Oliwia Sobota i Gabriela Greszta. Tych uczniów do konkursu przygotowywali: Monika Sudoł, Małgorzata Karaś i Bogdan Wójtowicz.

Wyróżnionym uczniom i ich nauczycielom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Ta edycja konkursu współfinansowana jest ze środków Starostwa Leżajskiego. Nagrody wyróżnionym uczniom są kupowane dzięki staraniom szkolnych koordynatorów i przycholności dyrektorów szkół uczniów biorących udział w konkursie. Szczególne podziękowanie w imieniu organizatorów i uczestników składam dyrektorowi ZSL w Leżajsku Panu Zbigniewowi Trębaczowi.

W pracach komisji konkursowej brało udział 45 nauczycieli, a jej pracom przewodniczył Bogdan Wójtowicz.

Bogdan Wójtowicz