„Bądź otwarty sięgnij po książkę”, „Książka twoim przewodnikiem” – projekty edukacyjne w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

„Bądź otwarty sięgnij po książkę”, „Książka twoim przewodnikiem” – projekty edukacyjne w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

W trwającym obecnie roku szkolnym 2023/2024 biblioteka Zespołu Szkół Licealnych przystąpiła do programu Priorytet 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025. Jest to wieloletni projekt, mający na celu poprawę stanu czytelnictwa w Polsce. W jego ramach biblioteka otrzymała dofinansowanie w wysokości 15.000 zł. Dzięki środkom własnym oraz otrzymanym z budżetu państwa, zakupiono wiele atrakcyjnych nowości wydawniczych, lektury szkolne oraz książki popularno-naukowe. Wszystkie pozyskane pozycje są dostępne do wypożyczania.

Jednym z zadań w ramach NPRCz było zorganizowanie projektów edukacyjnych z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej. Dwa z nich przeprowadzono 19 marca br. w auli szkolnej. Pierwszy: „Bądź otwarty sięgnij po książkę” dotyczył powieściopisarstwa, natomiast drugi: „Książka twoim przewodnikiem” książek popularnonaukowych.  Uczniowie z poszczególnych klas mieli okazję zapoznać się z wybranymi tytułami z zakresu literatury pięknej, młodzieżowej, fantasy oraz z poszczególnych dziedzin wiedzy tj. psychologia, historia, fizyka itp.

Mamy nadzieję, że zaprezentowane egzemplarze spotkają się z dużym zainteresowaniem. Zachęcamy wszystkich do wypożyczania oraz czytania ulubionych książek, bowiem jak powiedział jeden ze znanych pisarzy – Umberto Eco: Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

Agnieszka Wilińska-Gol