Chrobry z wizytą u Skłodowskiej

Chrobry z wizytą u Skłodowskiej

W dniu 04.04.2023 roku uczniowie klas językowych 1j i 2h oraz klasa cyberbezpieczeństwo 1l wraz z opiekunami: p. M. Dudzińską, p. J. Urban-Martinez, p. B . Frącek i p. R. Różak, uczestniczyli w wykładach i warsztatach językowych na UNIWERSYTECIE MARII CURIE SKŁODOWSKIEJ w Lublinie. Zajęcia odbywały się na Wydziale Filologicznym i były prowadzone w języku angielskim. Tematyka wykładów była bardzo zróżnicowana. Zajęcia rozpoczął wykład z historii języka: American English as the language of immigrants połączony z warsztatami – było dużo ciekawych informacji, np. zapożyczenia z języka polskiego w języku amerykańskim. Następnie, po krótkiej przerwie czekał nas dość trudny temat: Metaphors We Live By. What metaphor really is (and what is not), który jednak dzięki fachowemu podejściu został przedstawiony w bardzo przystępny i zrozumiały sposób, co bardzo się uczniom podobało. Na koniec, coś lekkiego: Why is it good to read jokes? Comments on polysemy in language.  Polisemia, czyli wieloznaczność w języku na podstawie żartów i dowcipów.

Po intensywnym edukacyjnie poranku przyszedł czas na relaks. Z uśmiechem na ustach grupa udała się na spacer po lubelskiej Starówce. Na szczęście pogoda dopisała i wycieczka przebiegła bez zakłóceń, a obraz majestatycznego zamku na długo zostanie w naszej pamięci.

A co o wyjeździe sądzą sami uczniowie?

Wycieczka na warsztaty do Lublina na UMCS była bardzo ciekawa i edukacyjna, dzięki wykładom prowadzonym po angielsku dowiedzieliśmy się, skąd się wziął język angielski w Ameryce, byliśmy zaangażowani w wiele innych edukacyjnych zadań po wykładach. Fajną integracyjną rozrywką było przejście na rynek, gdzie mogliśmy razem spędzić czas. Wycieczka była ciekawa,  oby więcej takich wycieczek.

                                                                            (uczniowie klasy językowej 1j)

Ostatnio, wraz z kilkoma osobami z mojej klasy mieliśmy możliwość uczestniczenia w wykładach językowych na Wydziale Filologicznym UMCS w Lublinie. Wykłady odbywały się w języku angielskim, dowiedzieliśmy się m.in. o pochodzeniu niektórych słów polskich czy metaforach w naszym życiu. Zajęcia te bardzo mnie zaciekawiły i dały możliwość poznania czegoś nowego.  W przyszłości chciałabym wziąć w nich udział jeszcze raz.

                                                                           (Kamila, klasa językowa 2h)

 

Naszym zdaniem, wyjazd był udany.  Wykłady na UMCS w Lublinie okazały się interesujące.  Dowiedzieliśmy się, jak rozwijał się język angielski w Ameryce, jak wiele zapożyczeń przejął z innych języków.  Zaskoczył nas fakt, że tak wiele słów pochodzi z języka polskiego.  Czas wolny na Starówce spędziłyśmy z przyjaciółką w uroczej kawiarence, gdzie serwowano pyszną kawę.

   (uczennice kl. 1l)

 

Organizator,  Monika Dudzińska