Dzień języka ojczystego

Dzień języka ojczystego

Ostatniego lutego 2023 roku w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbyło się Uniwersyteckie Dyktando dla Polski „Mocarz Ortografii”.

W tym wydarzeniu wzięli udział uczniowie ZSL z Leżajska: Adam Pawelec i Gabriel Nowak z ID oraz Jakub Czubat z IL, który zdobył wyróżnienie. Uniwersyteckie Dyktando dla Polski przygotowali doktoranci UR, a tekst odczytał Józef Hamkało (aktor Teatru im. W. Siemaszkowej). Później odbyła się na żywo rozmowa redaktora TVP3 – Adama Bieniasa z prof. Kazimierzem Ożogiem, dotycząca „Mody na język polski”. Należy malować językiem świat i słowami go interpretować. Troszczyć się o piękno naszego języka, który jest trudny pod względem ortograficznym i gramatycznym.

Na koniec uczestnicy konkursu mogli wysłuchać „Trenów” Jana Kochanowskiego z muzyką Dominika Lasoty w wykonaniu Jacka Ścibora (tenor) i Pawła Węgrzyna (fortepian).

Monika Łobodzińska-Zygmunt