Finał Konkursu „Piękne doświadczenie, Fascynujące wyjaśnienie”

Finał Konkursu „Piękne doświadczenie, Fascynujące wyjaśnienie”

„Piękne doświadczenie, fascynujące wyjaśnienie” to ogólnopolski konkurs fizyczny organizowany przez Łódzkiego Kuratora Oświaty, Stowarzyszenie Nauczycieli Fizyki Ziemi Łódzkiej, Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej oraz I LO w Łodzi.

Konkurs polega na zaprojektowaniu eksperymentu, przeprowadzeniu doświadczenia, wyznaczeniu określonej wielkości fizycznej i przedstawieniu błędu pomiarowego.

W finale IX edycji konkursu, drużyna z klasy 1 c ZSL w składzie: Joanna Kozyra, Michał Świdrak i Daniel Upchurch zajęła V miejsce. Uczniowie zaprezentowali prawa fizyki w mechanicznych systemach przenoszenia napędu. W pierwszym etapie konkursu wyznaczyli współczynniki przełożenia oraz niepewności pomiarowe. Kolejny etap polegał na analizie pięciu eksperymentów z fizyki. Drużyna w swoim opracowaniu przedstawiała zasadę działania i zastosowanie żyroskopu, wahadła Faucaulta, potwierdziła falową teorię światła oraz przedstawiła projekt kamery otworkowej. Ze względu na obostrzenia nie odbyła się prezentacja prac w murach uczelni, ale mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym będzie ku temu okazja.

Agnieszka Burda