I Politechniczny Turniej Szachowy Szkół Ponadpodstawowych

I Politechniczny Turniej Szachowy Szkół Ponadpodstawowych

II miejsce naszej drużyny w prestiżowym Turnieju Szachowym na Politechnice Rzeszowskiej.

Dnia 11.01.2023 roku na Politechnice Rzeszowskiej odbył się I Politechniczny Turniej Szachowy Szkół Ponadpodstawowych, który zgromadził tłumy uczestników. Organizatorem tego wydarzenia był Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej wraz z Fundacją Edukacyjną IT i Szachy przy wsparciu podkarpackiego kuratora oświaty w Rzeszowie. Honorowy patronat nad turniejem objął marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, a gospodarzami byli rektor naszej uczelni prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik i dziekan WMiFS dr hab. Czesław Jasiukiewicz, prof. PRz.

Uczestnicy
Uroczyste otwarcie odbyło się w auli V1 Politechniki Rzeszowskiej. Wśród uczestników znaleźli się: wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch, wizytator z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Iwona Flisiak , dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie i zarazem prezes Sportowo-Kulturalnego Klubu Szachowego w Przemyślu Maciej Karasiński, prezes Zarządu Centrum Medycznego Medyk dr Stanisław Mazur, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego w Centrum Medycznym Medyk Artur Grzesik, sędzia główny turnieju Marian Bysiewicz, rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prorektor ds. kształcenia dr hab. Iwona Włoch, prof. PRz, dziekan Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej dr hab. Czesław Jasiukiewicz, prof. PRz wraz z prodziekanami dr Urszulą Bednarz, dr Małgorzatą Wołowiec-Musiał i dr Sławomirem Wolskim.

Otwarcie
Otwierając turniej, rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik podkreślił, że szachy są dyscypliną sportową, ale wymagają też wielu innych umiejętności, m.in. przewidywania, budowania i realizowania strategii. „Dlatego doskonale wpisują się w kształcenie, które jest realizowane na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej i na pozostałych wydziałach Politechniki Rzeszowskiej.

Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentował wicemarszałek Piotr Pilch, który jest również zapalonym szachistą. „Bardzo mnie cieszy, że tak wielu młodych ludzi chce grać w szachy. Uważam, że dyscyplina ta wpływa na kształtowanie własnego charakteru, rozwój umysłowy i wpłynęła również na mój rozwój osobisty.

Podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch podziękowała nauczycielom – instruktorom, podkreślając, że to dzięki nim uczniowie mają możliwość zdobywania umiejętności gry w szachy, poznawania jej tajników.

Część oficjalną zakończył wykład inauguracyjny dr. hab. Jarosława Górnickiego, prof. PRz pt. „Twórcy przyszłości”.

Turniej szachowy
W drużynowym turnieju szachowym rozegranym w systemie szwajcarskim rywalizowały 23 drużyny ze szkół średnich z całego Podkarpacia. Nad przebiegiem turnieju czuwali sędzia międzynarodowy Marian Bysiewicz i wizytator z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie zapalona szachistka Iwona Flisiak. Zwycięzcą w klasyfikacji ogólnej drużynowej zostało Liceum Ogólnokształcące Sióstr Prezentek w Rzeszowie. Miejsce drugie zajął Zespół Szkół Licealnych w Leżajsku, a na miejscu trzecim uplasował się Zespół Szkół Ekonomicznych w Brzozowie. Nagrody dla zwycięzców szachistów ufundowali rektor Politechniki Rzeszowskiej i marszałek województwa podkarpackiego.

Wynik:
1 drużyna zajęła 2 miejsce.
2 drużyna zajęła 14 miejsce.

Indywidualnie na szachownicy nr 2 i 4 pierwsze miejsca zdobyli odpowiednio Piotr Buba i Izabela Tokarz.

Gratulujemy!!!

Skład 1 drużyny:
Izabela Tokarz kpt.
Piotr Buba
Szymon Szpila
Mateusz Różycki

Skład 2 drużyny:
Tomasz Puzio kpt.
Filip Żmijan
Rafał Niemiec
Magdalena Walania

Opiekun: Kazimierz Maruszak