IV Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

IV Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

Mało kto zdaje sobie sprawę, że – mimo że nasz Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej ma w tym roku numer 4 – tak naprawdę został zainicjowany w roku szkolnym 2003/2004 i zorganizowany przez Panie Monikę Wlaź i Lucynę Słoniec. Oficjalnie funkcjonował jako Ogólnoszkolny Konkurs Recytatorski Polsko-Obcojęzyczny ph. “Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi…wszędzie się dogadają.” Jego głównym celem było upowszechnianie kultury żywego słowa oraz popularyzacja literatury polskiej i obcej. Organizatorzy chcieli stworzyć młodzieży nieco inną możliwość pogłębiania zainteresowań, a także uczestniczenia w życiu kulturalnym szkoły. Uczniowie mogli wybrać jedną z trzech kategorii: recytacja (poezja lub proza), śpiew oraz teatr jednego aktora. Najkrótsza w historii konkursu kwestia brzmiała: ‘To be or not to be, that is the question’ :-):-):-) Ale uczestnicy chętnie sięgali też po utwory obszerne, wymagające językowo, a przy tym wymagające zaprezentowania umiejętności aktorskich i interpretacyjnych. Szczególnie w pierwszych latach poziom konkursu był dość wysoki i z roku na rok cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. W jury zasiadali nauczyciele językowcy, dla których owa niecodzienna funkcja stanowiła inną, ciekawą formę pracy. Ciekawostkę może stanowić fakt, że pierwszy konkurs odbył się w sali lekcyjnej, w której obecnie mieści się…pokój nauczycielski 🙂 Z upływem lat, uczniowie coraz powszechniej sięgali po śpiew (nierzadko urozmaicany układami tanecznymi) kosztem słowa mówionego.

Po kilku latach przerwy Konkurs reaktywowały w roku 2013 Panie Paulina Grzenkowicz, Renata Różak i Monika Dudzińska. Tegoroczny konkurs był (pierwszym z serii) konkursem “z motywem.” W tym roku wykonywane były piosenki lat 80-tych. Zadaniem uczestników było zapoznanie się z historią muzyki lat 80-tych i wybranie odpowiedniego dla siebie utworu. Wskazane było odzwierciedlenie image’u typowego dla tamtych lat, z czym nasi młodzi wykonawcy doskonale sobie poradzili – co widać na zdjęciach. Doskonale oddano styl Annie Lennox, Alannah Myles, Madonny albo zespołu Scorpions.

Jury w składzie:

  • przewodnicząca Pani Anna Czenczek – dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, dyrektor, pomysłodawca i organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Piosenki “Rzeszów Carpathia Festival”,
  • Pani Magdalena Czechowicz – pracownik Ośrodka Kultury w Nowej Sarzynie – ekspert ds. muzyki i śpiewu,
  • Pani dr Małgorzata Dziedzic – Kierownik Katedry Języka Rosyjskiego Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie – ekspert języków rosyjskiego i niemieckiego,
  • Pani Jadwiga Kraśniewska – lektor języka angielskiego w Szkole Języków Obcych Promar,
  • Pani Marcelina Kulec – lektor języka francuskiego w Szkole Języków Obcych Promar,
  • Pani Sauri Takase – Gorzelnik – ekspert języka japońskiego,
  • ks. Dariusz Wojnar – ekspert języka włoskiego,
    dokonało następującego wyboru:

Solista – szkoła ponadgimnazjalna:
1 miejsce: Weronika Jeleśniański z Zespołu Szkół Technicznych im. T. Kościuszki w Leżajsku (“I just can’t stop lovin’ you” Micheal Jackson)
2 miejsce: Ireneusz Jędrek z Zespołu Szkół Licealnych im. B. Chrobrego w Leżajsku (“Stop” Sam Brown)
3 miejsce: Alicja Wróbel z Zespołu Szkół Technicznych im. T. Kościuszki w Leżajsku (“Felicita” Al Bano & Romina Power)
Wyróżnienie: Sebastian Niźnik z Zespołu Szkół Licealnych im. B. Chrobrego w Leżajsku (“Hello” Lionel Richie)

Zespół – szkoła ponadgimnazjalna:
1 miejsce: Weronika Jeleśniański i zespół B17 z Zespołu Szkół Technicznych im.T.Kościuszki w Leżajsku (“Black Velvet” Alannah Myles)
2 miejsce: Paulina Hander i Damian Szepielak z Zespołu Szkół Licealnych im. B. Chrobrego w Leżajsku (“Brother Louie” Modern Talking)
3 miejsce: Mirosława Kowal i Jakub Śmiałek z Zespołu Szkół Licealnych im. B. Chrobrego w Leżajsku (“Time of my life” Bill Medley & Jennifer Warnes)

Solista – szkoła gimnazjalna:
1 miejsce: Aleksandra Kostek z Zespołu Szkół im. Stanisława Kostki w Sarzynie (“Emanuelle” Pierre Bachlet)
2 miejsce: Patrycja Kiełbowicz z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Brzózie Królewskiej (“Material Girl” Madonna)
3 miejsce: Patrycja Kiełboń z Zespołu Szkół w Wierzawicach (“Black Velvet” Alannah Myles)
Wyróżnienie: Magdalena Mach z Zespołu Szkół im. Prof. T. Leji w Grodzisku Górnym (“Still loving you” Scorpions)

Zwycięzcy otrzymali wartościowe nagrody rzeczowe: słowniki w formie papierowej i elektronicznej, książki do gramatyki, repetytoria, readersy, torby, plecaki, książki o historii danych krajów, książki naukowe, albumy, gadżety typu smycze, pen drive’y, breloczki, zakładki, kubeczki, T-shirty, notesy, a także statuetki. Zdobywcy pierwszych miejsc w kategoriach: solista otrzymali także kupony uprawniające do nieodpłatnego uczestnictwa w wybranym kursie językowym w Szkole Języków Obcych Promar International oddział w Leżajsku.

Nagrody ufundowali: Rada Rodziców w Zespole Szkół Licealnych im. B. Chrobrego w Leżajsku, Starostwo Powiatowe w Leżajsku, Szkoła Języków Obcych Promar International oddział w Leżajsku, Uniwersytet Rzeszowski, Wydawnictwo Oxford University Press, Wydawnictwo Szkolne PWN, Wydawnictwo Pearson. Ponadto przyznano specjalną nagrodę – nominację do Międzynarodowego Festiwalu Piosenki “Rzeszów Carpathia Festival 2018,” którego dyrektorem, pomysłodawcą i organizatorem jest właśnie Pani Anna Czenczek. Tę specjalną nominację, którą Pani Czenczek wręczyła dopiero 3 raz w historii Rzeszów Carpathia Festival, otrzymał zespół B17 wraz z Weroniką Jeleśniański. Jak bardzo prestiżowe jest to wyróżnienie świadczy też fakt, że do Rzeszów Carpathia Festival starają dostać się setki wykonawców z kilkunastu krajów, zaś wystąpić może 21 wokalistów. Nasz szkoła też szczyci się wieloma utalentowanymi muzykami i wokalistami, zatem prosimy pamiętać o tym wielkim wyróżnieniu przy okazji następnego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej już za rok.

W przerwie konkursu, podczas obrad jury, widzowie mieli też okazję obejrzeć gościa specjalnego – Zespół Tańca Nowoczesnego LEŻAJSKI BREAKING, którzy wystąpili z składzie: gimnazjaliści Maciej Wylaź i Paweł Martinez oraz 8-letni Kacper Kucharczyk. Opiekun pan Piotr Dec udzielał informacji i wskazówek na temat tańca. Gościnnie wystąpiła też Ania Wójtowicz, która śpiewała w języku japońskim.
Organizatorzy: Panie Monika Dudzińska, Paulina Grzenkowicz, Edyta Ulman, dziękują za pomoc przy organizacji konkursu Pani Iwonie Wędzicha i Panu Bogusławowi Majchrowi.
Autorzy zdjęć: Sylwia Tarajko (2f), Ewelina Skowronek (2f) i Pan Jakub Magiera („Sztafeta”).

Operator kamery Jakub Woś (2f). Reporterzy: Alicja Hajder i Dawid Brzyski (1i). Konferansjerzy: Zuzanna Gronowska i Filip Czaban (1e).
Pamiątkowe statuetki wykonali wychowankowie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Leżajsku. Patronat medialny nad Konkursem objął tygodnik „Sztafeta,” który opublikuje artykuł na temat Konkursu 8 czerwca.
Bardzo dziękujemy i zapraszamy za rok – będzie filmowo!

Paulina Grzenkowicz