Konkurs ortograficzny

Konkurs ortograficzny

8 grudnia br. w czytelni szkolnej miało miejsce uroczyste zakończenie XI edycji konkursu ortograficzno-językowego „Z polszczyzną na co dzień”.

Zgodnie z tradycją konkurs ten, organizowany cyklicznie od  roku 2005, skierowany jest do uczniów klas pierwszych wszystkich typów szkół. Jego główny cel to krzewienie kultury żywego słowa i pięknej, poprawnej polszczyzny. Tym razem w eliminacjach, które odbyły się 17 listopada w auli szkolnej, wzięło udział 27 osób.

Dyktando oraz zadania testowe z jakimi przyszło zmierzyć się uczestnikom nie były łatwe. Bo któż dzisiaj pamięta o „Bogu ducha winnych gżegżółkach”,  które wyprawiają różne „hece”, a później „ni stąd ni zowąd czmychają gdzie bądź”? Albo kto zwraca baczną uwagę na prawidłową pisownię wyrazów: „czarno-biały”, „złotorudy”, „sinoczerwony”? Na szczęście wśród naszej młodzieży mamy mistrzów ortografii. Tym razem do ich grona dołączyła Paulina Baj z klasy 1h. Gratulacje i wielkie brawa!!!

Zadania z zakresu gramatyki, która podobno z głowy nie umyka, mogły również przyprawić uczestników o zawrót głowy. Każdy radził sobie jak umiał. Stąd też  np. w rymowance, którą należało dokończyć pojawiły się przeróżne słowa…

„Gdyby pod twoim szalem

Wiązadła głosowe zadrgały,

Miałbyś do czynienia z…..”

W bajkę z pięknym „księciem”, który przygląda się uroczej „niewieście” nikt już nie wierzy. Nikt też nie „porywa się z motyką na słońce” i „nie kupuje kota w worku”, co najwyżej zdarza się nam „mieć muchy w nosie” lub „węża w kieszeni”.

Uczestnikom konkursu nie sprawiło natomiast trudności zastąpienie wyrazów obcego pochodzenia polskimi odpowiednikami oraz podanie  prawidłowej formy wyrazów tj. np.: kwintesencja, autorytarna, sweter, esencja itp.

 

Zwycięzcy konkursu to:

Paulina Baj z 1h LO        I miejsce

Ewelina Stępień z 1h       II miejsce

Joanna Korzeniec z 1h   III miejsce

Wyróżnienie: Natalia Mazurkiewicz z kl. 1f

Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi i zdobytych punktów!!!

Dbajmy o piękno naszego języka, bo: „Język posługuje się nami w nie mniejszym stopniu,
niż my posługujemy się językiem.”

A.W.G.