Lekcja w kinie

Lekcja w kinie

27 marca klasy Ic i 3TE pod opieką Pań: Marty Gondek, Małgorzaty Lechowskiej i Pana Marka Chmury brały udział w wydarzeniu edukacyjno – kulturalnym pod hasłem “Lekcja w  kinie”, zorganizowanym przez Centrum Edukacji Filmowej w Wołominie.

Młodzież miała okazję wysłuchać lekcji na temat różnorodnych technik manipulacji używanych w przekazie filmowym, przeplatanej odpowiednio dobranymi fragmentami nazistowskich i sowieckich filmów propagandowych oraz filmów amerykańskich. Aktorka i scenarzystka Pani Angelika Borchmann zapoznawała nas z takimi technikami, jak posługiwanie się stereotypami w przedstawianiu postaw różnych narodów, kreowanie wroga, przemilczanie niewygodnych faktów i eksponowanie wybranych, nadmierne uogólnianie. Dowiedzieliśmy się też, jak bardzo potrafi przeinaczyć rzeczywistość filmowanie z tzw.  żabiej perspektywy- jak wielki wydaje się pozornie ktoś, kto w istocie był “małym” człowiekiem.

Kolejnym etapem wydarzenia był thriller polityczny “Brudna gra” nawiązujący przekazem do tematyki lekcji. Polecamy obejrzeć 😊

Marta Gondek