Letnie obozy klas o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne” z Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku

Letnie obozy klas o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne” z Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku

W terminie 03.07-15.07 uczniowie klasy 2E i 1L uczestniczyli w letnich obozach dla uczniów szkół średnich w ramach programu „Cyber.Mil z klasą” finansowanego przez MON.

Pierwszy tydzień lipca to obóz dla kasy 2e w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Uczniowie podczas obozu zapoznali się z ofertą WAT, uczestniczyli w wykładach edukacyjnych: „Block Chain technology”, „Sztuczna inteligencja” oraz w ćwiczeniach laboratoryjnych z zakresu kryptografii, analizy danych, programowania i podstawowych metod szyfrowania asymetrycznego. Zajęcia związane z edukacją informatyczną poprowadzili pracownicy naukowi Wydziału Cybernetyki WAT. Uczniowie zwiedzili także pracownię napędów lotniczych i hangar wydziału lotnictwa WAT. Brali udział w zajęciach sportowych na torze przeszkód, odbyli kurs podstaw obsługi broni i strzelectwa a także zajęcia w terenie – „Przygoda z wojskiem na poligonie WAT”.

Podczas obozu zaplanowano też wycieczkę po Warszawie i grill integracyjny dla wszystkich uczestników z 15 szkół z całej Polski realizujących program MON „Cyber.Mil z klasą”

W terminie 09.07 – 15.07 uczniowie klasy 1L uczestniczyli w letnim obozie zorganizowanym  przez Morskie Centrum Cyberbezpieczeństwa przy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Uczniowie zapoznali się z ofertą edukacyjną Akademii poprzez zwiedzanie bazy dydaktycznej i szkoleniowej uczelni (m.in. laboratoria, bibliotekę, symulator mostka statku, salę tradycji, pracownię dronów). Kolejne dni obozu to wykłady i ćwiczenia laboratoryjne a także udział w konkursach z „cyberwiedzy” i Hackctonu. W programie nie zabrakło rywalizacji sportowych na pływalni, plaży i torze przeszkód.

W ramach zwiedzania portu Marynarki Wojennej mogli zobaczyć z bliska jak wygląda życie na okręcie, obejrzeć jego wyposażenie i dowiedzieć się wielu ciekawych i interesujących informacji na temat zadań i specyfiki pracy marynarzy, zarówno w porcie jak i podczas rejsów szkoleniowych i bojowych. Młodzież miała możliwość wejścia na ORP Gen. T. Kościuszko, ORP Orkan oraz żaglowiec szkoleniowy MW „Iskra”.

Młodzieży zorganizowano wycieczki do Gdyni, Sopotu i Gdańska.

Opiekę podczas obozów sprawowały wychowawczynie klas pani Bożena Leniart i Małgorzata Karaś.

Obozy  są częścią programu „CYBER.MIl z klasą” finansowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Bożena Leniart