Logistycy w stolicy

Logistycy w stolicy

W dniach 26 – 28 maja 50 uczniów z klas logistycznych Technikum Nr 2 w ZSL zwiedzało Warszawę. Trzydniowa wycieczka do stolicy dofinansowana została w głównej mierze przez rządowe przedsięwzięcie Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach projektu „Poznaj Polskę”, którego celem było dofinansowanie wycieczek szkolnych do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury oraz instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. Technikum Nr 2 otrzymało wsparcie finansowe w kwocie 15 000 zł.

Zwiedzanie Warszawy uczestnicy wycieczki rozpoczęli od wizyty w Muzeum Neonów, mieszczącego się w zabytkowym budynku dzielnicy starej Pragi. Młodzież miała okazję poczuć klimat czasów PRL, w którym wychowywali się ich rodzice i dziadkowie. Następnym punktem programu była wizyta w Centrum Nauki Kopernik. CNK to prawdziwy raj dla miłośników nauki. Interaktywne wystawy, setki eksponatów w różnych galeriach tematycznych, stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy oraz wyjaśnianie wielu zjawisk – wszystko to sprawiło, że nauka stała się wciągającą i fascynującą przygodą dla uczniów. Mogli oni samodzielnie przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Dzięki temu dotychczas skomplikowane dla niektórych z nich prawa przyrody stały się bardziej zrozumiałe i jasne.

Z punktu widokowego Pałacu Kultury i Naukowi młodzież podziwiała przepiękną panoramę Warszawy.

Drugi dzień wycieczki to zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Powstania Warszawskiego, co stanowiło doskonałą lekcję historii i patriotyzmu.

Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność powstania na tle okupacji, poprzez ukazanie złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy powstańców w PRL-u. Muzeum wykorzystuje nowoczesne techniki audiowizualne. Są one bardzo przydatne w dotarciu do jednego z głównych jego adresatów, jakim jest młodzież, pozwalają także w sposób inspirujący opowiadać o historii i patriotyzmie.

Młodzież zapoznała się z dziejami powstania, historią i działalnością Polskiego Państwa Podziemnego, a poprzez uważne słuchanie oddała hołd tym, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Potem uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Narodowe, a w nim 6 stałych ekspozycji, wywierających niezapomniane wrażenia.

Następny etap to zwiedzanie Stadionu Narodowego im. Kazimierza Górskiego w ramach pakietu „w centrum wydarzeń”. Uczestnicy wycieczki mogli usiąść na miejscach przeznaczonych dla VIPów, zwiedzić szatnie reprezentacji Polski, zobaczyć sale konferencyjne i inne istotne miejsca stadionu.

Kolejnym punktem wyprawy była piesza wycieczka po Starym Mieście „Warszawa nocą”. Uczestnicy zaczęli ją od  Placu Defilad, Ogrodu Saskiego, Placu Zamkowego, gdzie mogli podziwiać Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta III Wazy. Grupa wycieczkowa przemaszerowała staromiejskimi uliczkami i uczestniczyła w pokazie multimedialnym w Parku Fontann.

Ostatni dzień to zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego oraz pobyt w Centrum Pieniądza NBP. Miejsce to stanowi swoisty wehikuł czasu, w którym można dotrzeć do kluczowych miejsc związanych z historią pieniądza. Uczestnicy wycieczki poznali historię pieniądza, zwiedzili ekspozycje banknotów i monet, mogli sprawdzić zabezpieczenia banknotów oraz wziąć do ręki sztabkę złota, o wartości około 3 mln zł.

Na zakończenie wycieczki młodzież udała się do Łazienek Królewskich, które stanowią przepiękny kompleks parkowo-pałacowy oraz nazywane są „najszczęśliwszym miejscem w Warszawie”. Klasycystyczne zabytki i ogrody były swego czasu letnią rezydencją króla Stanisława Augusta. Uczniowie mieli okazję podziwiać Pałac na Wodzie oraz Starą Oranżerię, w której znajduje się Królewska Galeria Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata. W Parku Łazienkowskim podziwiali również pomnik Fryderyka Chopina, który stanowi wyraz uczczenia pamięci wielkiego kompozytora w mieście, w którym spędził dzieciństwo i lata nauki.

Organizatorami wycieczki byli Anna Czerwonka i Andrzej Makówka, a opiekunami młodzieży Aleksandra Zdulska i Marta Makówka.

Andrzej Makówka