Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ustanowione przez  UNESCO w 1999 roku ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę troski o  języki ojczyste oraz zadbanie o ich rozwój i trwanie.

 

Data ta upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie podczas demonstracji
w 1952 roku pięciu  studentów uniwersytetu w Dhace zginęło domagając się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Hasło tegorocznych obchodów : “Lokalne języki dla globalnego obywatelstwa: nauka w centrum uwagi” (Local Lanuguages for Global Citizenship: Spotlight on Science) podkreśla znaczenie języków ojczystych
i lokalnych dialektów dla rozwoju edukacji globalnej.

Dla zaakcentowania Dnia Języka Ojczystego, w piątek 21 lutego br.
w naszej szkole podano przez radiowęzeł informację o genezie święta, jego znaczeniu oraz zagrożeniach dla istniejących języków. Audycję poprowadzili: Karolina Pawul z kl. 2h LO oraz Dawid Łyko z kl. 2d LO.  Natomiast na długiej przerwie w bibliotece szkolnej miał miejsce konkurs językowy. Uczniowie, którzy poprawnie odpowiedzieli na pytanie konkursowe wzięli udział
w losowaniu nagród książkowych. Pierwszym szczęśliwcem okazał się Dawid Łyko z kl. 2d LO. Kolejne nagrody otrzymali: Katarzyna Krzywonos z kl. 1f LO oraz Paweł Turek z kl. 1e LO. Organizatorem akcji była biblioteka szkolna.

Wszystkim, którzy włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego serdecznie dziękujemy.

Pamiętając o tym, że niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu  2-3 pokoleń dbajmy na co dzień o rozwój i piękno naszej mowy. Nie zachwaszczajmy języka polskiego wulgaryzmami,  mówmy
i piszmy poprawnie, bowiem „świat jest taki, jaki mamy zasób słów. Świat jest taki, jak potrafimy go opisać”.

„Słowa można tłumaczyć na wiele języków, ale ich praw­dzi­wa war­tość może być wy­powie­dziana tyl­ko w jed­nym ..ojczystym…”