Młodzież z Leżajska w Krakowie i na Dolnym Śląsku

Młodzież z Leżajska w Krakowie i na Dolnym Śląsku

W dniach 16-18 listopada 2022 46 uczniów z pierwszych klas Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w ZSL im. B. Chrobrego zwiedziło Kraków oraz Dolny Śląsk. Trzydniowa wycieczka została dofinansowana przez rządowe przedsięwzięcie Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach projektu „Poznaj Polskę”, którego celem jest dofinansowanie wycieczek szkolnych do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury oraz instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. Liceum Ogólnokształcące nr 1 otrzymało wsparcie finansowe w kwocie 15 000 zł.

Zwiedzanie Krakowa uczniowie rozpoczęli od zwiedzania Zamku na wzgórzu wawelskim. Pani przewodnik opowiedziała historię związaną z powstaniem zamku. Młodzież mogła zobaczyć przepiękne, renesansowe, arkadowe krużganki. Duże wrażenie na uczniach zrobiła Kaplica Zygmuntowska- mauzoleum ostatnich Jagiellonów oraz katedra wawelska. Schodząc z wzgórza wawelskiego uczniowie mogli poznać nazwiska ofiarodawców, którzy przyczynili się do odnowy zamku w okresie II Rzeczpospolitej.

Następnie przeszliśmy pod romański kościół pw. Św. Andrzeja i sąsiadujący z nim przepiękny barokowy kościół pw. Św. Św. Piotra i Pawła, wzorowany na jezuickim kościele Il Gesu w Rzymie. Kolejnym punktem programu był Dom Długosza znajdujący się przy ulicy Kanoniczej- który może wygląda niepozornie ale to tutaj J. Długosz pisał swoje Roczniki. Następnie skierowaliśmy się do dzielnicy uniwersyteckiej gdzie mieści się Collegium Maius- najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wchodząc na arkadowy dziedziniec Collegium Maius uczniowie mogli zobaczyć tablicę przedstawiającą profesorów, którzy w 1939 r zostali aresztowani przez władze niemieckie i wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen.

Pod olbrzymim wrażeniem byli uczniowie oglądając witraże S. Wyspiańskiego znajdujące się w Bazylice Franciszkanów.

Będąc na krakowskim rynku uczniowie wysłuchali hejnału z wieży Kościoła Mariackiego, zobaczyli najważniejsze obiekty, które tam się znajdują: Sukiennice, Kościół św. Wojciecha, Wieżę Ratuszową oraz Kościół Mariacki. Ostatnimi punktami programu w Krakowie był Barbakan oraz Teatr im. J. Słowackiego.

Drugi dzień wycieczki to zwiedzanie Wrocławia.  Rozpoczęliśmy od Muzeum Panorama Racławicka, gdzie podziwialiśmy monumentalne dzieło przedstawiające Bitwę pod Racławicami, autorstwa Wojciecha Kossaka i Jana Styki. Następnie przewodnik zabrał nas nad Odrę, skąd podziwialiśmy panoramę najstarszej, zabytkowej części Wrocławia. Spacerowaliśmy po Ostrowie Tumskim, podziwiając piękną i okazałą Katedrę Jana Chrzciciela.  Następnie przeszliśmy Mostem Tumskim, nazwanym przez mieszkańców Wrocławia “Mostem Zakochanych”, pod Halę Targową. Następnie zwiedziliśmy dziedziniec Ossolineum, na którym znajduje się olbrzymi kasztanowiec oraz urokliwa, drewniana studnia, mająca około 320 lat.

Kolejnym ciekawym obiektem, który mogliśmy zobaczyć był budynek Uniwersytetu Wrocławskiego z przepiękną, barokową fasadą. Ciekawostką związaną z Wrocławiem jest przebieg linii południkowej, która znajduje się w Wieży Matematycznej UW.

Po krótkiej przerwie udaliśmy się do Hydropolis- centrum wiedzy o wodzie, które zachwyciło nas swoją nowoczesnością. Uczniowie mogli nie tylko poznać, dzięki tablicom multimedialnym, historię odkryć świata podwodnego ale również zobaczyć  modele największych statków, łodzi podwodnych. Olbrzymim powodzeniem wśród uczniów cieszyły się krasnale wrocławskie, których jest około tysiąca.

Nasz pobyt we Wrocławiu zakończyliśmy wieczornym spacerem po wrocławskim Rynku, gdzie znajduje się Ratusz, który został wybudowany w stylu gotyckim a którego budowa trwała niemal 250 lat.

Trzeci dzień naszej wycieczki upłynął pod znakiem podboju dolnośląskich zamków. Pierwszym z nich był Zamek Książ, położony w sercu Książańskiego Parku Krajobrazowego nad rzeką Pełcznicą. Książ to zamek tajemniczy, a jego historia jest zarówno fascynująca jak i tragiczna.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od położonej 50 metrów pod zamkiem Podziemnej Trasy Turystycznej. Długi na około 500 metrów odcinek udostępniony dla zwiedzających składa się między innymi z  wybetonowanej hali, korytarzy wyrytych w skale i komór bunkra. Podziemia Zamku Książ skrywają mroczne tajemnice III Rzeszy i opowiadają tragiczną historię więźniów, którzy własnoręcznie drążyli tunele. Z Podziemi udaliśmy się do zamku Książ na lekcję muzealną, podczas której poznaliśmy historię obiektu. Pani przewodnik opowiedziała nam o gospodarzach Książa na przestrzeni wieków oraz o Daisy von Pless (Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless) – hrabiny von Hochberg i baronowej na Książu, która była znana ze swojej działalności charytatywnej i którą uwielbiali poddani.

Kolejny punkt na mapie zwiedzania to Zamek Grodno – średniowieczna warownia, której początki sięgają czasów Piastów Śląskich. Położony w Zagórzu Śląskim, na Górze Choina (450 m n.p.m.) zamek został przebudowany na renesansową rezydencję pod koniec XVI wieku. Z zamku roztacza się malowniczy widok na Góry Sowie i Góry Wałbrzyskie. Uczniom szczególnie spodobało się Centrum Edukacji Multimedialnej poświęcone rezerwatowi przyrody “Góra Choina”, w którym obejrzeliśmy film wyświetlany na suficie.

Opiekę nad uczniami sprawowały: Barbara Gurdziel, Agnieszka Dubiel, Dominika Polańska, Monika Wlaź

Barbara Gurdziel