Mniejszy ślad- lepszy świat, czyli Dzień Ziemi 2024 w Lublinie

Mniejszy ślad- lepszy świat, czyli Dzień Ziemi 2024 w Lublinie

Pod takim hasłem odbyły się obchody Światowego Dnia Ziemi 2024 na Uniwersytecie Marii Curie- Skłodowskiej 26 kwietnia, a uczniowie z klas 2G i 3F wraz z opiekunami:   Alicją Świeżawską- Grzywną, Martą Sztal- Gondek oraz Tadeuszem Zebzdą i Andrzejem Tofilskim mieli przyjemność brać w nich udział. Na uczestników czekała bogata oferta wykładów popularno- naukowych, warsztatów i gier terenowych. Nasi uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładu “Ciepło, coraz cieplej”, który przestawiał problem będący obecnie na świecie przedmiotem szczególnej troski, czyli przebieg i skutki zmian klimatu na naszej planecie. Poznali też znaczenie i rodzaje obiektów retencji wodnej w obszarach górskich oraz nieco historii Roztoczańskiego parku Narodowego. Bardziej praktyczny wymiar miały zajęcia “Postaw na milion” – teleturniej z pogranicza geografii wojskowej i zarządzania kryzysowego, w trakcie których, jak fotka pokazuje, naprawdę nieźle się gracze bawili.

Obchodom Dnia Ziemi 2024 na UMCS towarzyszyły liczne konkursy, wystawy, loterie, pawilony wystawiennicze instytucji związanych z ochroną przyrody, m.in. parków narodowych, krajobrazowych, Lasów Państwowych czy Państwowego Gospodarstwa Wodnego.  Uczniowie Zespołu Szkół Licealnych godnie reprezentowali naszą szkołę i popisali się wiedzą przyrodniczą, o czym świadczą liczne zdobyte przez nich nagrody, np. sadzonki drzewek, które bez wątpienia przyczynią się do poprawy stanu środowiska naszej Błękitnej Planety. Skorzystaliśmy też chętnie z przygotowanego dla uczestników słodkiego poczęstunku.

Warto podkreślić, że wzmiankowana impreza na UMCS cieszy się z roku na rok ogromną popularnością i nie jest łatwo zdobyć miejsca na wykładach, warsztatach i innych przygotowanych zajęciach. Ale od czego czuwanie przy komputerach i refleks naszych Pań…😊

Marta Sztal- Gondek, Alicja Świeżawska- Grzywna