Nasza wspaniała grecka przygoda z Erasmus+

Nasza wspaniała grecka przygoda z Erasmus+

W okresie od 16 do 29 maja 2023 roku 25 uczniów z Technikum Nr 2 Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku odbyło 80-godzinne staże zawodowe w ramach projektu Erasmus+.

Młodzież z zawodów: technik logistyk, spedytor i ekonomista wzięła udział w mobilności ponadnarodowej, w ramach której zrealizowała zagraniczne staże w przedsiębiorstwach na terenie Riwiery Olimpijskiej zorganizowane przez greckiego partnera Olympus Education Centre. Dzięki udziałowi w inicjatywie uczniowie  rozwinęli kompetencje i umiejętności zawodowe w międzynarodowym środowisku, wzmocnili znajomość języka angielskiego i poznali kulturę, tradycję oraz historię Grecji.

Mobilność przeprowadzona została w ramach projektu o nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000054912 realizowanego przez Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku w ramach Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe, którego koordynatorem jest Pani Dominika Polańska.

Młodzieżą opiekowali są Pani Agnieszka Kolano i Andrzej Makówka nauczyciele przedmiotów zawodowych, a same staże i szkolenia odbywały się w greckich  firmach i instytucjach.

Ważnym celem projektu było zwiększenie poziomu praktycznej znajomości języków obcych wśród uczniów. Podczas staży zagranicznych rozwój językowy został zapewniony przez codzienną współpracę w zagranicznym środowisku, pod okiem greckich mentorów, dzięki czemu młodzież przełamywała barierę językową oraz poznawała zaawansowane, profesjonalne słownictwo, odpowiednie dla swojego zawodu.

Zwiększaniu kompetencji kluczowych młodzieży sprzyjała realizacja programu kulturowego,  w ramach którego uczestnicy mieli możliwość poznać najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne regionu Pieria, znajdującego się u podnóży Olimpu.

Niesamowitą atrakcją było zwiedzanie zespołu monastyrów Meteory mieszczącego się  na masywie skalnym, od którego pochodzi nazwa Meteoros (wzniesiony w górę). Odwiedziliśmy jeden z klasztorów, gdzie uczniowie poznali historię kompleksu oraz zasady, zgodnie z którymi mnisi wiodą codzienne życie na szczytach już od setek lat. Przewodnik  w pasjonujący sposób przedstawił również znaczenie kulturowe i religijne ikon w scenerii zabytkowego klasztoru.

Całodzienny rejs na wyspę Skiathos w rytmie greckiej muzyki, krystalicznie czysta woda w morzu oraz niesamowita plaża z drobnym, złotym piaskiem pozwoliła na regenerację sił. Stary Pantaleimon to kamienne miasteczko o około 200-letniej historii, wzniesione na zboczach masywu olimpijskiego. Mieszczą się tutaj tradycyjne, kamienne domostwa, a także sklepiki z tradycyjnymi wyrobami. Spod koron wiekowych platanów roztacza się niesamowity widok na góry i wybrzeże i czuć historycznego ducha  Riwiery Olimpijskiej.

Litochoro to zabytkowe, kamienne miasteczko i baza wypadowa do Olimpijskiego Parku Narodowego, w którym odwiedziliśmy  wąwóz rzeki Enipeas i Wodospad Zeusa na tle majestatystycznych Gór Olimp.

Historyczne Saloniki z pomnikami Aleksandra Wielkiego, Arystotelesa, Biała Wieża, Łuk i Mauzoleum Galeriusza oraz ruiny starożytnego miasta to tylko niektóre atrakcje tej wspaniałej metropolii pamiętającej czasy świetności Macedonii, której spadkobiercami czują się Grecy. Starożytne miasto Dion z licznymi świątyniami zlokalizowane było u stóp masywu Olimp i stąd wynikało jego znaczenie jako miejsca oddawania szczególnej czci bogom olimpijskim. Obecnie miejsce słynie z wykopalisk archeologicznych, antycznego teatru i przepięknego muzeum z oryginalnymi eksponatami zapierającymi dech w piersiach.

Ruiny Zamku Krzyżowców w Platamonas, promenada w Neoi Poroi, nasze wspaniałe gry sportowe i logistyczne  to tylko niektóre wspomnienia z naszego greckiego pobytu, podczas którego zrealizowaliśmy nie tylko cele projektowe, ale  również przeżyliśmy wspaniałą, niezapomnianą grecką przygodę.

Andrzej Makówka