Nauka, sztuka i troszkę ekonomii poza murami szkoły

Nauka, sztuka i troszkę ekonomii poza murami szkoły

W piątek, 1 grudnia 2023 r. uczniowie klasy 3B wraz z opiekunami – wychowawczynią Panią Elżbietą Naróg oraz Panią Urszulą Grzywną wybrali się na wycieczkę do Krakowa.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od Salonu Ekonomicznego znajdującego się w budynku Narodowego Banku Polskiego. Zwiedzając sale wystawowe wzbogaciliśmy się o nowe wiadomości dotyczące bankowości na ziemiach polskich. Najwięcej emocji wywołał pobyt w sali, gdzie wyeksponowane były różne monety i banknoty znajdujące się w obiegu oraz sztabka złota /12,5kg/ którą każdy mógł dotknąć.

Po wyjściu z banku,  spacerkiem przeszliśmy do Muzeum przy  Katedrze Anatomii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po przywitaniu się z pracownikiem Collegium Medicum, uczniowie wysłuchali wykładu poświęconego patologicznym zmianom w układzie ruchu,  usłyszeli historię muzeum i pierwszych eksponatów oraz poznali tajniki preparacji i konserwacji żywych tkanek. Następnie, mogli samodzielnie przemieszczać się między gablotami, w których zachowane były czaszki, kości, ludzkie szkielety oraz tkanki miękkie znajdujące się w głowie, klatce piersiowej czy jamie brzusznej. Preparaty, które uczniowie mogli obejrzeć, uświadamiają jak skomplikowana jest budowa ludzkiego ciała oraz jak wiele w nim różnic wynikających min. z  przystosowywania się ludzi do różnych warunków. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali, porównywali eksponaty oraz szukali odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z funkcjonowaniem ludzkiego organizmu.

Po wyjściu z muzeum, udaliśmy się na krakowski Rynek. Tam podziwialiśmy uroki tego miasta, przystrojonego już w świąteczne szaty, a następnie kontynuowaliśmy naszą lekcję odwiedzając Muzeum Narodowe w Sukiennicach, gdzie znajduje się jedna z największych stałych wystaw polskiego malarstwa. Ponad krużgankami jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli Krakowa mieści się galeria obrazów, które znamy ze szkolnych podręczników.  Niewątpliwie, największe wrażenie zrobił na nas gigantyczny rozmiarowo obraz Jana Matejki –  „Hołd pruski” ale również “Pochodnie Nerona” Henryka Siemiradzkiego, “Czwórka” Józefa Chełmońskiego czy “Malarczyk” Jacka Malczewskiego. Miłym zaskoczeniem były znane nam z filmu „Chłopi” obrazy Aleksandra Gierymskiego.

Ostatnim punktem naszej wycieczki była ekonomia w praktyce, czyli wizyta w Galerii Krakowskiej.

Droga powrotna minęła szybko, dzięki piosenkom i wspólnym rozmowom. Mamy nadzieję, że niedługo znowu wspólnie wybierzemy się do Krakowa.

Urszula Grzywna
Elżbieta Naróg

I uczniowie klasy 3B