Obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości

Obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków czas  zadumy i radości.

Przywiązanie do Ojczyzny jest wartością samą w sobie. Bierze się z miłości, poczucia utożsamienia się ze wspólnotą, ze wspólnej historii, tradycji, kultury i sztuki. Objawem tego przywiązania i patriotyzmu jest również oddawanie należnej czci i pamięci wszystkim tym, którzy walczyli o wolną Polskę.

11 listopada 2023 roku  społeczność szkolna ZSL w Leżajsku wzięła udział w Powiatowych obchodach  105. rocznicy odzyskania niepodległości. Uroczystość rozpoczęto Mszą świętą w Bazylice Zwiastowania NMP, w ceremoniale wojskowym z udziałem asysty honorowej Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego oraz kompanii wojskowej i pożarniczej Jednostki Strzeleckiej 2035 oraz pocztów sztandarowych. Mszę koncelebrowali ks. dziekan Marek Cisek i kustosz leżajskiego Sanktuarium O. Klaudiusz Baran.

Po nabożeństwie miało miejsce uroczyste złożenie wieńców i wiązanek pod pomnikiem ku czci poległych w walkach niepodległościowych. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Starosta Leżajski Marek Śliż.

Następnie w sali widowiskowej MCK odbyła się część artystyczna przygotowana przez: Powiatową Orkiestrę DIVERTIMENTO pod batutą Rafała Czarnackiego, Grupę Wokalną „Meritum” pod kierownictwem Bartłomieja Urbańskiego, przy współpracy Jacka Brzuzana oraz młodzież naszej szkoły.

105. rocznicy odzyskania niepodległości stanowiła doskonalą okazję do radosnego świętowania oraz wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego w budowaniu wspólnej i demokratycznej Polski.

Redakcja Chroberka