PO WER – praktyki w Grecji

PO WER – praktyki w Grecji

W dniach od 19 WRZEŚNIA do 2 PAŻDZIERNIKA 2021 r. kolejna grupa uczniów ZSL im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku z klas technicznych wyjechała do Grecji w celu odbycia praktyk zawodowych. Tym razem odbyło się to w ramach programu PO WER „Europejskie staże zawodowe drogą do sukcesu zawodowego”.

20 uczniów technikum w zawodzie technik logistyk wraz z 3 opiekunami p. Urszulą Grzywną, p.Elżbietą Rup i Ks. Waldemarem Pastuszak oraz grupą młodzieży z Bydgoszczy i Żyrardowa i ich opiekunami pokonując granice państw: słowacką, węgierską, serbską, bułgarską i grecką przybyli po 28 godzinnej podróży do przepięknie położonego  hotelu Sintrivanis w miejscowości  Skotina Paralia na Riwierze Olimpijskiej. Hotel położony jest tuż nad morzem Egejskim i w pobliżu zamku Platamona oraz magicznego Olimpu – mitologicznej siedziby bogów.
Grecja powitała przyjeżdżających słoneczną pogodą, dzięki czemu już pierwszego dnia można było poznać uroki nadmorskiej plaży oraz nabrać sił do uczestnictwa w zaplanowanych zajęciach.
Przez dwa tygodnie, wraz z dwiema pozostałymi grupami, nasi uczniowie odbyli 2 tygodniowe praktyki.

Pod okiem menadżera i pilota grupy Pani Magdaleny uczestnicy wyjazdu zwiedzili wiele zabytkowych miejsc, zapoznali się z grecką kulturą, obyczajami, specyfiką funkcjonowania małych miast oraz lokalnych wiosek.

Grupa posiadała harmonogram praktyk zawodowych, według którego realizowano zadania zgodnie z podstawą programową dla zawodu logistyka/spedytora. Część zajęć teoretyczno – praktycznych odbywała się w sali informatycznej. W ramach swojej praktyki uczniowie:

– poznawali zasady obsługi programu magazynowego i wprowadzali towary do magazynu oraz wypełniali dokumenty związane z tą procedurą,

-przygotowywali dokumenty niezbędne w procesie logistycznym oraz metkowaniu towarów znajdujących się na stanie magazynu,

-wykonywali zadania związane z elektroniczną wymianą dokumentów.

Ponadto młodzież miała zorganizowane zajęcia wyjazdowe. Podczas wizyty w firmie GEOCLEANING poznali specyfikę pracy w tym przedsiębiorstwie, niezbędne dokumenty oraz maszyny wykorzystywane w greckich magazynach. Uczniowie odwiedzili też miejscową olejarnię. Poprzez lekcję poglądową dowiedzieli się jak przebiega proces wytwarzania oliwy. Atrakcją wizyty była degustacja wyrobu finalnego.

Po zakończonych praktykach zawodowych uczestnicy uzyskali europejski certyfikat. Podnieśli swoje kwalifikacje oraz zyskali duże doświadczenie w związku z zawodem, którego  uczą się w szkole.

Oprócz   praktyk pobyt w Grecji był ubogacony programem turystycznym i kulturowym. Młodzież zwiedziła Park Narodowy Olimpu i jego zabytki, pracownię pisania Ikon, Meteory (prawosławne klasztory na skałach), Stary Pantalejmon, Litochoro, Skiathos, Złotą Plażę Koukounaries i wiele innych urokliwych i zabytkowych miejsc np. malownicze okolice miasteczka Platamonas obserwowane z punktu widokowego przy monastyrze św. Konstantyna i Heleny, oraz urokliwą kawiarnię “Ģalarija” znajdującą się przy zabytkowym szlaku kolejowym.

Uczniowie uczestniczyli w rejsie integracyjnym na grecką wyspę SKIATOS podczas którego uczyli się greckich tańców. Podczas swojego całego pobytu poznali specyfikę kuchni greckiej oraz podziwiali przepiękną grecką przyrodę.

Po owocnym czasie pobytu w Grecji przyszedł czas na powrót do swoich domów i szkoły. Udział w programie PO WER stał się dla młodzieży i ich opiekunów wydarzeniem wyjątkowym. Nauka połączona z praktyką, zabawą to wyjątkowe przeżycie dla wszystkich biorących udział w tym wydarzeniu.

Ks. Waldemar Pastuszak