Projekt badawczy „Finger 3D” realizowany od czerwca do października w Zespole Szkół Licealnych w Leżajsku miał na celu zbadanie i zrozumienie, w jaki sposób nowoczesna technologia druku 3D wpływa na możliwość odwzorowania odcisków palców oraz na zagadnienia związane z bezpieczeństwem i prywatnością.
Smartfony stały się nieodłączną częścią naszego życia, pełniąc rolę centralnego narzędzia do komunikacji, pracy i rozrywki. Jednak razem z coraz większymi możliwościami tych urządzeń, pojawiają się także nowe wyzwania związane z bezpieczeństwem i prywatnością. W odpowiedzi na te wyzwania, producenci wprowadzają innowacyjne rozwiązania, takie jak systemy biometryczne, które umożliwiają odblokowywanie i zabezpieczanie smartfonów w wyjątkowo bezpieczny i wygodny sposób. Jedną z takich metod jest skanowanie odcisku palca gdzie sensor umieszczony na ekranie lub w przycisku odblokowywania umożliwia szybkie i dokładne rozpoznawanie odcisku palca. Technologia ta zyskała duże znaczenie ze względu na jej wygodę ale czy jest bezpieczna? Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczniowie: Antoni Perczyński, Wiktor Dudek, Franciszek Szpetnar oraz Dawid Kubat z klasy „Cyberbezpieczństwo i nowoczesne technologie”, pod kierownictwem mgr Bożeny Leniart. Uczniowie w ramach pracy projektowej w pierwszej kolejności podjęli się przygotowanie odcisku palca, który będzie służył do późniejszego modelowania w drukarce 3D. Dokładność zbierania odcisku była dosyć istotnym elementem i miała bezpośrednie przełożenie na precyzyjne wykonanie modelu. W tym celu uczniowie pozyskiwali dane za pomocą specjalistycznego urządzenia oraz zbierania w sposób „kryminalistyczny”. Ostatni sposób, mimo że wydawał się najmniej profesjonalny dostarczył najwiarygodniejszych danych do późniejszego modelu w celu wydruku na drukarce 3D.
Technologia druku 3D jest jednym z najbardziej rewolucyjnych osiągnięć naszego czasu, zmieniając sposób, w jaki produkowane są przedmioty, od prototypów przemysłowych po niestandardowe narzędzia i ozdoby. Jej zastosowania nie ograniczają się tylko do przemysłu czy rozrywki. Jednak czy jest możliwe wykorzystanie tej technologii w wydruku linii papilarnych? Okazało, się że tak. Przygotowane modele były w stanie odblokowywać urządzenia oraz była możliwa autoryzacja na ich podstawie. Powszechne przekonanie wyższości systemów biometrycznych nad tradycyjnymi metodami autoryzacji bazującymi na wiedzy użytkownika może być błędne. A w szczególności łatwość zbierania oraz późniejsza produkcja modelu budzi poważne wątpliwości co do opierania systemu autoryzacji tylko o jedną metodę. W związku z powyższym warto również stosować dodatkowe środki zabezpieczające, takie jak hasła czy kody PIN, aby zwiększyć poziom ochrony swoich urządzeń i danych.
Warto nadmienić, że działania były wykonywane z poszanowaniem prywatności i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Natomiast modele odcisków palców nie powinny być używane w nielegalnych działaniach ani w celu naruszania czyjejś prywatności. Odciski palców są danymi osobowymi, dlatego ich manipulacja i wykorzystanie podlegają przepisom prawa.
W ramach realizacji zadania zakupiono zestaw elektroniczny wraz z czytnikiem linii papilarnych, laptop, drukarkę Phrozen Sonic Mighty 8K do wydruku palca/odcisku oraz żywice do drukarki.
Działania były realizowane w ramach projektu „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec” zorganizowanego przez Politechniczną Sieć VIA CARPATIA, pod opieką naukową dr inż. Mariusza Nycza z Politechniki Rzeszowskiej.
Bożena Leniart
[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row][cmsmasters_row data_padding_bottom=”50″ data_padding_top=”0″ data_bg_parallax_ratio=”0.5″ data_bg_size=”cover” data_bg_attachment=”scroll” data_bg_repeat=”no-repeat” data_bg_position=”top center” data_color=”default” data_bot_style=”default” data_top_style=”default” data_padding_right=”3″ data_padding_left=”3″ data_width=”boxed”][cmsmasters_column data_width=”1/1″][cmsmasters_gallery layout=”gallery” gallery_type=”masonry” gallery_padding=”10″ image_size_gallery=”full” gallery_columns=”4″ gallery_links=”lightbox” animation_delay=”0″]56077|https://zslchrobry.lezajsk.pl/wp-content/uploads/2023/10/dddd2-150×150.jpg,56078|https://zslchrobry.lezajsk.pl/wp-content/uploads/2023/10/image1-1-150×150.jpg,56079|https://zslchrobry.lezajsk.pl/wp-content/uploads/2023/10/image2-2-150×150.jpg,56080|https://zslchrobry.lezajsk.pl/wp-content/uploads/2023/10/naukolatek-150×150.jpg,56081|https://zslchrobry.lezajsk.pl/wp-content/uploads/2023/10/tytułowe-2-150×150.jpg[/cmsmasters_gallery][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]