Podsumowanie projektu badawczego „Wpływ technologii druku 3D na odwzorowanie odcisków palców – Finger 3D”

Podsumowanie projektu badawczego „Wpływ technologii druku 3D na odwzorowanie odcisków palców – Finger 3D”

Projekt badawczy “Finger 3D” realizowany od czerwca do października w Zespole Szkół Licealnych w Leżajsku miał na celu zbadanie i zrozumienie, w jaki sposób nowoczesna technologia druku 3D wpływa na możliwość odwzorowania odcisków palców oraz na zagadnienia związane z bezpieczeństwem i prywatnością.

Smartfony stały się nieodłączną częścią naszego życia, pełniąc rolę centralnego narzędzia do komunikacji, pracy i rozrywki. Jednak razem z coraz większymi możliwościami tych urządzeń, pojawiają się także nowe wyzwania związane z bezpieczeństwem i prywatnością. W odpowiedzi na te wyzwania, producenci wprowadzają innowacyjne rozwiązania, takie jak systemy biometryczne, które umożliwiają odblokowywanie i zabezpieczanie smartfonów w wyjątkowo bezpieczny i wygodny sposób. Jedną z takich metod jest skanowanie odcisku palca gdzie sensor umieszczony na ekranie lub w przycisku odblokowywania umożliwia szybkie i dokładne rozpoznawanie odcisku palca. Technologia ta zyskała duże znaczenie ze względu na jej wygodę ale czy jest bezpieczna? Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczniowie: Antoni Perczyński, Wiktor Dudek, Franciszek Szpetnar oraz Dawid Kubat z klasy „Cyberbezpieczństwo i nowoczesne technologie”, pod kierownictwem mgr Bożeny Leniart. Uczniowie w ramach pracy projektowej w pierwszej kolejności podjęli się przygotowanie odcisku palca, który będzie służył do późniejszego modelowania w drukarce 3D. Dokładność zbierania odcisku była dosyć istotnym elementem i miała bezpośrednie przełożenie na precyzyjne wykonanie modelu. W tym celu uczniowie pozyskiwali dane za pomocą specjalistycznego urządzenia oraz zbierania w sposób „kryminalistyczny”. Ostatni sposób, mimo że wydawał się najmniej profesjonalny dostarczył najwiarygodniejszych danych do późniejszego modelu w celu wydruku na drukarce 3D.

Technologia druku 3D jest jednym z najbardziej rewolucyjnych osiągnięć naszego czasu, zmieniając sposób, w jaki produkowane są przedmioty, od prototypów przemysłowych po niestandardowe narzędzia i ozdoby. Jej zastosowania nie ograniczają się tylko do przemysłu czy rozrywki. Jednak czy jest możliwe wykorzystanie tej technologii w wydruku linii papilarnych? Okazało, się że tak. Przygotowane modele były w stanie odblokowywać urządzenia oraz była możliwa autoryzacja na ich podstawie. Powszechne przekonanie wyższości systemów biometrycznych nad tradycyjnymi metodami autoryzacji bazującymi na wiedzy użytkownika może być błędne. A w szczególności łatwość zbierania oraz późniejsza produkcja modelu budzi poważne wątpliwości co do opierania systemu autoryzacji tylko o jedną metodę. W związku z powyższym warto również stosować dodatkowe środki zabezpieczające, takie jak hasła czy kody PIN, aby zwiększyć poziom ochrony swoich urządzeń i danych.

Warto nadmienić, że działania były wykonywane z poszanowaniem prywatności i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Natomiast modele odcisków palców nie powinny być używane w nielegalnych działaniach ani w celu naruszania czyjejś prywatności. Odciski palców są danymi osobowymi, dlatego ich manipulacja i wykorzystanie podlegają przepisom prawa.

W ramach realizacji zadania zakupiono zestaw elektroniczny wraz z czytnikiem linii papilarnych, laptop, drukarkę Phrozen Sonic Mighty 8K do wydruku palca/odcisku oraz żywice do drukarki.

Działania były realizowane w ramach projektu „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec” zorganizowanego przez Politechniczną Sieć VIA CARPATIA, pod opieką naukową dr inż. Mariusza Nycza z Politechniki Rzeszowskiej.

Bożena Leniart