Pomagamy osobom niepełnosprawnym – szkolenie klas wojskowych

Pomagamy osobom niepełnosprawnym – szkolenie klas wojskowych

W dniach 6-7 listopada 2015 r w naszej szkole odbyły się warsztaty dla grupy uczniów z klasy 2 i 3 wojskowo-ratowniczej z zakresu technik przenoszenia, asekuracji oraz pomocy osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózku inwalidzkim.

Szkolenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie „Dobry Dom”, działające na rzecz osób niepełnosprawnych. Odbyło się ono dzięki wsparciu dyrektora szkoły – pana Zbigniewa Trębacza. Główny organizator, Pan Marek Piechuta – Prezes Stowarzyszenia ”Dobry Dom” oraz Pani Ewa Przeszło – rehabilitantka, zaprezentowali techniki prawidłowego przenoszenia osoby niepełnosprawnej z wózka na krzesło lub łóżko, pokazali jak pokonać wózkiem inwalidzkim przeszkody takie jak: schody, progi, krawężniki. Zajęcia obejmowały także zapoznanie się z parapodium i obsługę schodołazu. Interesującą formą szkolenia było to, iż uczniowie większość czasu spędzili na wózkach inwalidzkich, które zostały im przydzielone. To przeżycie z pewnością pozwoliło im spojrzeć na świat z perspektywy osób niepełnosprawnych. Uczniowie na własnej  skórze odczuli  z jakimi problemami natury technicznej muszą zmagać się na co dzień osoby   z niepełnosprawnością ruchową. Uczestnicy szkolenia  podczas dwudniowych warsztatów zdobyli ogromną wiedzę  i umiejętności praktyczne. Otrzymali zaświadczenia o ukończeniu szkolenia i z pewnością będą wspierać potrzebujących.

Izabela Miazga