Nowy rozwój technologiczny podnosi poważne obawy dotyczące bezpieczeństwa systemów biometrycznych. Drukowane odciski palca w 3D są coraz bardziej dostępne i skuteczne, co otwiera drogę dla potencjalnych oszustw. Organizacje zajmujące się bezpieczeństwem danych i ochroną prywatności apelują o podjęcie działań ostrożnościowych w celu zabezpieczenia systemów biometrycznych przed tego rodzaju atakami.
Technologia biometryczna, oparta na odciskach palców, długo była uważana za niezawodną i bezpieczną metodę identyfikacji. Jednak ostatnie badania przeprowadzone przez ekspertów z zakresu cyberbezpieczeństwa wykazały, że drukowane odciski palca w 3D mogą być wykorzystane do oszukiwania systemów biometrycznych.
Technologia drukowania odcisków palca w 3D umożliwia oszustom wytworzenie trójwymiarowej repliki prawdziwego odcisku palca. Dzięki coraz bardziej dostępnym drukarkom 3D i oprogramowaniu do modelowania, proces ten staje się stosunkowo prosty i niedrogi. Oszuści mogą skorzystać z dostępnych zdjęć odcisków palców, na przykład z mediów społecznościowych, lub z powierzchni, z których można odczytać odciski palców, takich jak szklane powierzchnie.
W rezultacie oszuści, posiadając drukowany odcisk palca w 3D, mogą z łatwością omijać systemy biometryczne, które polegają na tej metodzie identyfikacji. Mogą oszukać czytniki linii papilarnych, które wykorzystują odciski palców do uwierzytelniania i dostępu do różnych systemów, w tym do prywatnych danych, systemów płatności czy zabezpieczonych budynków.
Jak potencjalnie może drukowanie 3D wpłynąć na systemy uwierzytelniania? Uczniowie z klasy cyberbezpieczństwa w ramach realizowanych badań tworzą prototypy odcisków i analizują ich skuteczność w systemach biometrycznych. Działanie jest realizowane w ramach projektu Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego we współpracy z Politechniką Rzeszowską. Tytuł projektu Wpływ technologii druku 3D na odwzorowywanie odcisków palców Finger3D.
Opiekunem projektu jest mgr Bożena Leniart oraz dr inż. Mariusz Nycz, który pełni rolę koordynatora projektu z Politechniki Rzeszowskiej.
Bożena Leniart
[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row][cmsmasters_row data_padding_bottom=”50″ data_padding_top=”0″ data_bg_parallax_ratio=”0.5″ data_bg_size=”cover” data_bg_attachment=”scroll” data_bg_repeat=”no-repeat” data_bg_position=”top center” data_color=”default” data_bot_style=”default” data_top_style=”default” data_padding_right=”3″ data_padding_left=”3″ data_width=”boxed”][cmsmasters_column data_width=”1/1″][cmsmasters_gallery layout=”gallery” gallery_type=”grid” gallery_padding=”10″ image_size_gallery=”full” gallery_columns=”3″ gallery_links=”lightbox” animation_delay=”0″]53986|http://zslchrobry.lezajsk.pl/wp-content/uploads/2023/06/tytułowe-2-150×150.jpg[/cmsmasters_gallery][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]