W dniu 19.06. 2024 roku odbyło się uroczyste wręczenie nagród w innowacyjnym projekcie z Optyki.
Celem projektu było zrozumienie podstawowych zasad optyki, w tym propagacji światła, załamania, odbicia i rozszczepienia światła. Projekt miał również na celu rozwinięcie praktycznych umiejętności uczniów w zakresie przeprowadzania eksperymentów naukowych i analizowania wyników. Realizowany był przez uczniów klas 2 i 3 pod opieką nauczycieli fizyki Agnieszki Kolano, Karoliny Kocieł i Władysława Kulpy.
Zagadnienia teoretyczne
Światło i jego właściwości, prędkość światła w różnych ośrodkach, spektrum światła widzialnego, odbicie od powierzchni płaskiej, wklęsłej i wypukłej, zastosowanie zwierciadeł wklęsłych i wypukłych w praktyce.
Załamanie światła, prawo Snelliusa, współczynniki załamania różnych materiałów
całkowite wewnętrzne odbicie, rozszczepienie światła, polaryzacja światła, zastosowanie soczewek w okularach, mikroskopach i teleskopach.
Uczniowie zapoznali się z definicjami i zasadami dotyczącymi propagacji światła, odbicia, załamania, rozszczepienia oraz działania soczewek. Podzielili się na grupy, którym przydzielono konkretne zadania oraz eksperymenty do przeprowadzenia. Plik PDF zamieszczony w grupie fb Fakultety fizyki zawierał doświadczenia wirtualne (aplety w Geogebrze), zadania teoretyczne i obliczeniowe (w tym maturalne) do wykonania w czasie 1 miesiąca.
Nasi uczniowie indywidualnie lub w grupach przeprowadzili kilkanaście eksperymentów. Po zakończeniu eksperymentów zebrali i przeanalizowali dane. Każda grupa opracowała raport zawierający opis przeprowadzonych eksperymentów, uzyskane wyniki, wnioski i obserwacje.
Na zakończenie projektu Uczestnicy projektu opracowali raport w formie pracy pisemnej. Raporty te były oceniane przez Zespół Oceniający. Projekt „Optyka” okazał się cennym doświadczeniem edukacyjnym. Zrealizowało go 25 osób. Dwie prace nie spełniały regulaminu oceniania.
Wszyscy Uczestnicy otrzymali wysokie oceny a wyróżnieni nagrody rzeczowe.
Agnieszka Kolano,Karolina Kocieł, Władysław Kulpa