Technicy w „starej” stolicy

Technicy w „starej” stolicy

W dniach 16 – 18 listopada 2022 roku 50 uczniów z klas technicznych Technikum Nr 2 w Zespole Szkół Licealnych w Leżajsku w ramach ministerialnego programu „Poznaj Polskę” zwiedziło Sanktuarium w  Łagiewnikach, Kraków oraz Ojcowski Park Narodowy. Wycieczka rozpoczęła się od modlitwy w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, a następnie zwiedzania dolnej części Sanktuarium, a w nim 5 kaplic ufundowanych przez episkopaty: Włoch (kaplica włoska), Węgier (kaplica węgierska), Polski i Ukrainy (kaplica świętego Andrzeja Apostoła), Niemiec (kaplica niemiecka) oraz Słowacji (kaplica Matki Bożej Siedmiobolesnej – kaplica bolesna). Młodzież z uwagą oglądała wystawę poświęconą Bazylice oraz wizytom w niej Papieży (Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka). Następnie odbyliśmy spacer do Klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie, w którym oglądnęliśmy celkę świętej Faustyny Kowalskiej oraz pomodliliśmy się w kaplicy klasztornej z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny. Następnym punktem edukacyjnym był Kopiec Kościuszki, który zwiedziliśmy z przewodnikiem Muzeum Kościuszkowskiego. Przepiękne muzeum poświęcone życiu i działalności wojskowej, politycznej i społecznej Tadeusza Kościuszki było dla młodzieży wspaniałą lekcją historii oraz patriotyzmu. Utwierdziliśmy się w przekonaniu, że hasło „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny” nie straciło na znaczeniu. Z góry Kopca Kościuszki roztaczał się piękny widok na Kraków. Kolejnym punktem edukacyjnym było Muzeum Narodowe w Krakowie – Sukiennice. XIX – wieczne polskie dzieła sztuki zaprezentowane w słynnych Sukiennicach zachwyciły młodzież. Z balkonu roztaczał się piękny widok na krakowski rynek.

Następny dzień to spacer z licencjonowanym przewodnikiem po Ojcowskim Parku Narodowym – Jaskinia Nietoperzowa, Maczuga Herkulesa i Brama Krakowska. Integralną częścią programu było zwiedzanie w Sułoszowej Zamku Pieskowa Skała. Zamek będący częścią „orlego szlaku” zachwycił młodzież, która mogła też zwiedzić wystawę/ekspozycję „Przemiany stylowe w sztuce europejskiej od średniowiecza do połowy XIX wieku.

Ostatni dzień został przeznaczony na zwiedzanie z tym samym przewodnikiem przepięknego Krakowa, naszej dawnej – „starej” stolicy i miejsca pochówka polskich królów. Szlakiem Krakowskie drogi Kardynała Stefana Wyszyńskiego zwiedziliśmy Katedrę Wawelską, w tym groby i kaplice polskich królów i ich rodzin. Oddaliśmy hołd wieszczom i bohaterom polskim. Groby Kościuszki, Piłsudskiego oraz pary prezydenckiej były istotnymi punktami i miejscem oddania hołdu. Wieża Zygmuntowska, Dzwon Zygmunta, spacer po Wzgórzu Wawelskim i wizyta na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Przeszliśmy ulicą Kanoniczną – jedną z najstarszych i najpiękniejszych ulic Krakowa, ulicą Grodzką, następnie Pałac Biskupów Krakowskich ze słynnym Oknem Papieskim oraz Collegium Maius – budynek najstarszego w Polsce uniwersytetu. Przewodnik zapoznał nas z historią miasta i życiem wybitnych mieszkańców, w tym J. Długosza, opowiadając ciekawe historie przy domu wybitnego kronikarza. W drodze powrotnej Wieża Ratuszowa i historie przewodnika o niepodległości, a na koniec spaceru Sukiennice, czyli największa galeria handlowa średniowiecznego Krakowa. Wycieczka była dla młodzieży doskonałą edukacyjną lekcją historii oraz patriotyzmu.

Andrzej Makówka